Moskva a Damašek spustily v Aleppu humanitární akci, Asad nabízí povstalcům amnestii

ČTK ČTK
28. 7. 2016 10:47
Rusko a syrská vláda otevřely civilistům, kteří chtějí opustit obléhané Aleppo, tři únikové cesty. Další trasu pak nabízí obklíčeným povstalcům, kteří se chtějí vzdát.
Z Aleppa za několik let bojů zbyly jen trosky.
Z Aleppa za několik let bojů zbyly jen trosky. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko a syrská vláda zahájily humanitární operaci v obléhaném Aleppu.

V někdejší obchodní metropoli na severu země se otevřely koridory jak pro civilisty, tak pro povstalce, oznámil ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Civilisté se podle něj mohou dostat z města třemi trasami. Další pak byla otevřena pro povstalce, kteří se vzdají. Syrský prezident Bašár Asad navíc nabídl amnestii všem rebelům, kteří v příštích třech měsících složí zbraně a vzdají se.

O kdysi dvoumilionové Aleppo, rozdělené na povstaleckou a vládní část, se bojuje už několik let. Syrská armáda v posledních týdnech přeťala povstalcům zásobovací trasy, takže ve východní části města uvízlo až 200 000 civilistů.

Syrská armáda tento týden nabídla volný průchod lidem, kteří budou chtít z povstalci ovládané části města odejít.

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin v pondělí v Radě bezpečnosti OSN řekl, že se lidé z východního Aleppa budou moci přesunout do západní části, kde je situace lepší.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy