Právě tunelový komplex je pro Izrael největší výzvou pro splnění náročného úkolu zlikvidovat palestinskou teroristickou organizaci Hamás. "Bude velmi, velmi těžké je odsud eliminovat. Tunely jsou ve značné hloubce, sofistikované a vyztužené betonem," popisuje pro Reuters bývalý šéf jeruzalémské redakce agentury Stephen Farell.
Jeho slova reportáž víceméně potvrzuje. Na videu lze spatřit ventilaci, elektrické osvětlení i přítomnost telefonických linek. Kolem reportéra se míhá hned několik ozbrojenců se zbraněmi, na "zdech" jsou propagandistické plakáty. Z příspěvku není jasné, kdy vznikl, televize ho pravděpodobně pořídila ještě před barbarským útokem na Izrael 7. října, při němž teroristé z Hamásu zavraždili na 1400 lidí a další stovky vzali do zajetí jako rukojmí.
Hamas gave Russian propaganda channel RT a tour of their terror tunnel.
— Gabriel Noronha (@GLNoronha) October 31, 2023
Hamas has built 1,370 of these since 2007. Each tunnel can cost up to $3 million to build.
That's as much as $4 billion that could have gone to the Gazan people's basic needs and welfare. pic.twitter.com/Fmoq6ypVjA
Reportáž se objevila krátce poté, co stejná prokremelská stanice odvysílala rozhovor s jedním z čelných představitelů Hamásu Músou abú Marzúkem. V něm Marzúk odpovídal na otázku moderátora, proč Hamás raději nevybudoval i protiraketové kryty, kam by se ukryli civilisté.
"Tunely jsme postavili, protože nemáme jiný způsob, jak bychom se chránili před smrtí při náletech. Bojujeme zevnitř tunelů," uvedl Marzúk. Doplnil, že o civilisty a uprchlíky se podle něj má starat Organizace spojených národů.
Komplex přezdívaný gazánské metro Hamás staví od roku 2007, kdy ovládl Pásmo Gazy. Nikdo přesně neví, jakou mají podzemní prostory rozlohu, možná ani samotné vedení Hamásu. Izraelci sami hovoří o několika stovkách kilometrů délky.