Epicentrum jatka. Chladné fabriky jsou pro virus ideální, Německo zavírá celá města

Martin Novák Martin Novák
24. 6. 2020 15:59
Jatka a masokombináty na zpracování drůbeže jsou ohnisky nákazy koronavirem. Po Spojených státech, Kanadě, Francii, Španělsku a Brazílii má teď velký problém Německo. Především jeho nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Stotisícové město Gütersloh a sousední aglomerace Warendorf na západě Německa jsou od úterý v karanténě a izolaci od okolního světa. Jsou tam opět zavřené restaurace, kina, bazény, posilovny a obchody kromě potravin a lékáren.

Na místních velkých jatkách, patřících firmě Tönnies, se nakazilo koronavirem přes 1500 zaměstnanců. Brazílie hlásí už téměř pět tisíc nakažených ve více než třiceti továrnách na zpracování masa. Velká Británie několikero jatek uzavřela.

"Je tam mnoho lidí pohromadě, velká koncentrace osob v malém prostoru. Je to těžká fyzická práce, takže ti lidé se zadýchávají a nejspíš nemají žádné ochranné prostředky. Na jatkách je chladno a temno, neproniká tam příliš UV záření. Je to podobné jako v dole. Příčiny rozšíření koronaviru v dole na Karvinsku byly stejné," popsal Aktuálně.cz hlavní epidemiolog pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal.

Švýcarský list Neue Zürcher Zeitung ve své analýze uvádí, že jatka jsou pro virus opravdu ideálním místem. "Koronaviru se nejlépe daří v chladném prostředí. Při teplotách mezi nulou a plus deseti stupni vydrží velmi dlouho ve vzduchu a na povrchu všech věcí," uvedl list.

Izolace je nutnost

Se samotným masem nákaza nesouvisí a je nepravděpodobné, že by se produkty ze zasažených jatek a podniků zpracovávajících drůbež nakazil spotřebitel, který si maso koupí v obchodě. Karanténa Güterslohu ale potrvá minimálně dva týdny. "Opatření znovu uvolníme, až budeme mít jistotu, že je to bezpečné," řekl premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet.

Podle Petra Smejkala Evropě druhá vlna pandemie koronaviru nehrozí, pokud se podaří každé ohnisko, jako je to současné v Německu, včas izolovat.

"V Itálii začala epidemie tím, že nakažený člověk ležel dva týdny v nemocnici, aniž by možnosti, že má covid-19, někdo věnoval pozornost. Takže když někdo bez příznaků nebo s mírnými příznaky z tohoto ohniska odjede a jede například navštívit svoje prarodiče, tak z toho pak může být zase průšvih," říká český epidemiolog.

Masokombináty jako hlavní ohniska

Clemens Tönnies, majitel stejnojmenné německé firmy, která zasažená jatka provozuje, patří podle časopisu Forbes k nejbohatším Němcům. Jeho majetek je odhadován na téměř miliardu eur.

Společnost zaměstnává v mnoha zemích téměř 17 tisíc lidí, na začátku 70. let začínala jako řeznictví s dvaceti zaměstnanci. Tönnies je největší firma zpracovávající maso v Německu, zhruba polovinu produkce vyváží. Clemens Tönnies je v Německu známý také jako šéf dozorčí rady fotbalového bundesligového týmu Schalke 04.

Německá média uvádějí, že v jeho továrnách často pracují za nízké mzdy imigranti z Rumunska a Bulharska. Bydlí ve společných ubytovnách a používají stejné sprchy a umývárny, což k šíření koronaviru také přispívá.

Ve Spojených státech byly na jaře masokombináty jedním z hlavních ohnisek nemoci covid-19. Prezident Donald Trump podepsal 28. dubna zvláštní dekret, kterým zakazoval uzavírání těchto provozů, aby nebylo v zemi ohroženo zásobování potravinami.

Video: Statisíce Němců čekají nejméně týden přísná karanténní opatření

Statisíce obyvatel okresu Gütersloh v nejlidnatější spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko čekají nejméně týden přísná karanténní opatření. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy