Němci posílají do karantény statisíce lidí. Koronavirus se šíří z obřích jatek

Reuters ČTK Reuters, ČTK
23. 6. 2020 14:41
Statisíce obyvatel okresu Gütersloh v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko čekají nejméně týden přísná karanténní opatření. Hlavním ohniskem koronaviru jsou zdejší jatka firmy Tönnies. Na nedatovaných záběrech je například vidět zaměstnance největších jatek v Německu, jak při obědě sedí v zaplněné jídelně vedle sebe.
Německá média pouštějí nedatované záběry z jídelny jatek, které byly umístěny na sociální sítě. | Video: Reuters

Premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet tvrdí, že je nutné zajistit, aby se nákaza nešířila mimo okruh zaměstnanců jatek. Mezi nimi dosavadní testy prokázaly přes 1500 nakažených. Mimo firmu je nakažených v okrese jen 24.

Úřady zavřely už školy, školky, kina, muzea, divadla, bary, bazény a další vnitřní sportoviště. Znovu v platnosti je také omezení kontaktů na veřejnosti. "Poprvé zavede celý okres v Německu znovu opatření, která platila v březnu," řekl Laschet.

Na veřejnosti se nyní v okresu Gütersloh, který má zhruba 370 000 obyvatel, mohou setkávat maximálně dva lidé, kteří nejsou členy jedné domácnosti. Toto opatření, stejně jako uzavírky řady institucí, má platit do 30. června. Pokud to ale bude nutné, bude prodlouženo.

Na zpracovatelskou firmu Tönnies se kvůli masivnímu rozšíření koronaviru snesla vlna kritiky. Laschet jí vyčetl nedostatečnou spolupráci po propuknutí nákazy.

Podmínky práce i ubytování v provozu ve městě Rheda-Wiedenbrück zase tvrdě kritizovala humanitární organizace Caritas. Zaměstnavatel podle ní pracovníky, z nichž má řada jen velmi nízké platy, s plným vědomím rizika poslal do "neštěstí".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

V domově důchodců v Unhošti hořelo, hasiči evakuovali přes 100 lidí

Hasiči v sobotu v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v prostorách, kde je kadeřnictví. Hasiči z budovy evakuovali přes 100 lidí - 87 seniorů a 16 zaměstnanců. Nikdo nebyl zraněn, pouze jedné ženě se udělalo nevolno a skončila v péči záchranářů. Po uhašení požáru a odvětrání se klienti i personál mohli do domova vrátit, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Událost byla hlášena kolem 17:15. Oheň podle mluvčího zcela zachvátil kadeřnictví, které je součástí areálu. "Požár se nerozšířil, ale byly zakouřené chodby. Kvůli tomu byla nutná evakuace," uvedl Gabriel.

Domov je v centru města, kvůli zásahu byla zastavena doprava. Po necelé půlhodině se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu a po 18:45 oheň zcela uhasili. Ve 20:00 zásah ukončili, na místě zůstali jen vyšetřovatelé. Co bylo příčinou požáru, zatím není známo.

Další zprávy