Němci posílají do karantény statisíce lidí. Koronavirus se šíří z obřích jatek

Reuters ČTK Reuters, ČTK
23. 6. 2020 14:41
Statisíce obyvatel okresu Gütersloh v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko čekají nejméně týden přísná karanténní opatření. Hlavním ohniskem koronaviru jsou zdejší jatka firmy Tönnies. Na nedatovaných záběrech je například vidět zaměstnance největších jatek v Německu, jak při obědě sedí v zaplněné jídelně vedle sebe.
Německá média pouštějí nedatované záběry z jídelny jatek, které byly umístěny na sociální sítě. | Video: Reuters

Premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet tvrdí, že je nutné zajistit, aby se nákaza nešířila mimo okruh zaměstnanců jatek. Mezi nimi dosavadní testy prokázaly přes 1500 nakažených. Mimo firmu je nakažených v okrese jen 24.

Úřady zavřely už školy, školky, kina, muzea, divadla, bary, bazény a další vnitřní sportoviště. Znovu v platnosti je také omezení kontaktů na veřejnosti. "Poprvé zavede celý okres v Německu znovu opatření, která platila v březnu," řekl Laschet.

Na veřejnosti se nyní v okresu Gütersloh, který má zhruba 370 000 obyvatel, mohou setkávat maximálně dva lidé, kteří nejsou členy jedné domácnosti. Toto opatření, stejně jako uzavírky řady institucí, má platit do 30. června. Pokud to ale bude nutné, bude prodlouženo.

Na zpracovatelskou firmu Tönnies se kvůli masivnímu rozšíření koronaviru snesla vlna kritiky. Laschet jí vyčetl nedostatečnou spolupráci po propuknutí nákazy.

Podmínky práce i ubytování v provozu ve městě Rheda-Wiedenbrück zase tvrdě kritizovala humanitární organizace Caritas. Zaměstnavatel podle ní pracovníky, z nichž má řada jen velmi nízké platy, s plným vědomím rizika poslal do "neštěstí".

 

Právě se děje

Další zprávy