O chování a možných obavách Elona Muska informoval britskou stanici BBC jeden z nejmenovaných inženýrů pracujících v ředitelství firmy Twitter v San Franciscu. "Kdykoliv jde do kanceláře, jsou s ním minimálně dva bodyguardi - velmi svalnatí, vysocí, jako z hollywoodských filmů," popsal reportérům, kteří vyslechli desítky současných i bývalých pracovníků Muskovy firmy. "I když jde na toaletu," dodal.
Inženýr se domnívá, že Muskova obava o vlastní život je spojená se společností Twitter a jejími zaměstnanci. Několik měsíců předtím, než koupil sociální síť za 44 miliard dolarů (zhruba 1,1 bilionu korun), napsal, že vlastnictví služby mu "pravděpodobně neprodlouží život".
To prý Musk dává najevo od začátku svého působení ve firmě. Jako příklad nedůvěry inženýr uvádí situaci, kdy nový majitel přivedl programátory z jiných svých firem, aby zkontrolovali práci stávajících zaměstnanců.
True, owning Twitter probably won’t increase my life expectancy haha
— Elon Musk (@elonmusk) May 21, 2022
Poté se společnost s mnoha pracovníky rozloučila. Od Muskova převzetí dostaly nebo podaly výpověď tři čtvrtiny lidí, kteří v Twitteru působili ještě loni na podzim - z říjnových sedmi a půl tisíce zaměstnanců zůstaly pouhé dva tisíce.
Není to poprvé, co se objevily spekulace o tom, že se jeden z nejbohatších mužů planety obává o svůj život. V lednu popsal svůj strach i podnikatelův otec Errol Musk. Podle něj obavy nesnižuje ani "sto bezpečnostních pracovníků", kteří se o bezpečí majitele firem Tesla či SpaceX starají, píše americký server Insider.
Navíc i v okolí Muskova otce, žijícího v Jihoafrické republice, přibyla bezpečnostní opatření - v jeho domě je nyní 24 hodin denně přítomná ozbrojená ochranka, dohlíží na něj množství kamer a domov obklopuje elektrický plot. V případě únosu by si zločinci mohli přijít na "nejrychlejších 20 milionů dolarů," vysvětlil důvody k vyšší ostražitosti Musk starší.
Je běžné, že ředitelé velkých firem mají ochranku, připomíná Insider. Majitel technologického gigantu Meta Mark Zuckerberg, který je ve dvacítce nejbohatších lidí planety, má pro letošní rok vyhrazeno na osobní bezpečnost 14 milionů dolarů (v přepočtu 309 milionů korun). Utratí je nejen za bodyguardy, ale také za jejich vybavení nebo zabezpečení domova, kde žije s rodinou.
(Ne)útok na Muskova syna
Musk o své bezpečnosti často mluví a píše i veřejně. Svým 130 milionům sledujících na Twitteru se například loni v prosinci svěřil, že na střechu automobilu, který vezl jeho dvouletého syna jménem X Æ A-12, vyskočil "bláznivý stalker". Tedy osoba, která ho nevhodně sleduje. "Myslel si, že jsem tam já," dodal.
Z podněcování k útoku obvinil dvacetiletého studenta Jacka Sweeneyho, který tehdy provozoval twitterový účet, kde z veřejně dostupných dat sdílel polohu miliardářova soukromého letadla. Podle Muska mohli jeho přesnou polohu využít atentátníci.
Kromě něj sledoval Sweeney pohyb letadel i dalších veřejně známých osobností - miliardáře a majitele společnosti Amazon Jeffa Bezose, zakladatele Microsoftu Billa Gatese nebo zmíněného Marka Zuckerberga. Všechny tyto účty Twitter smazal poté, co se do vedení dostal Musk.
Policie následně uvedla, že kauzu vyšetřuje, avšak obviněným není onen "šílený stalker", ale Muskův bodyguard. Ten prý na parkovišti zastavil muže, který jel nějakou dobu za vozidlem s dítětem, vyslýchal ho a následně do něj při odjezdu ještě naboural. Americký deník Washington Post poté napsal, že muž údajně rozvážel jídlo. Novinářům také "podivně a nepodloženě tvrdil", že naopak Musk sleduje jeho polohu a chce ho poškodit v práci.
Twitter v plamenech
Stanice BBC kromě informací o Muskově ochrance přinesla i podrobnosti k propouštění v Twitteru. Desítky stávajících i bývalých zaměstnanců řekly, že se hromadné vyhazovy podepsaly na kvalitě služeb, které společnost nabízí. Podmínky ve firmě označili za "chaotické".
Například oddělení, které mělo na starosti mazání obsahu zobrazujícího zneužívání dětí, se z dvaceti lidí zmenšilo na sedm. Zároveň klesl počet případů, které Twitter nahlašuje policii.
Méně zaměstnanců také podle zjištění BBC znamená, že stoupl počet případů obtěžování na síti, nenávistných útoků a ovlivňování veřejného mínění ze zemí, jako je Rusko nebo Čína. "Na mě jako na člověka zevnitř to působí, jako když stavíte budovu, ale všechno, co používáte, je v plamenech," uvedl nejmenovaný inženýr.
Musk v souvislosti s propouštěním čelí nyní kauze, kdy nechal vyhodit manažera v oddělení produktového designu Halliho Thorleifssona. "Skutečnost je taková, že tento člověk (který je i bez toho už bohatý) nevykonával žádnou skutečnou práci. Jako výmluvu uváděl, že má postižení, které mu brání psát na klávesnici, a současně tweetoval," napsal pak Musk ve smršti vzájemných vzkazů na Twitteru, za které se později omluvil.
Thorleifsson je původem podnikatel z Islandu, kde dostal cenu za člověka roku. V roce 2014 v Reykjavíku založil firmu na kreativní design Ueno, kterou začátkem roku 2021 prodal společnosti Twitter. Trpí svalovou dystrofií a je odkázán na kolečkové křeslo. "Četl jsem, že taky nemůžete jít sám na toaletu," vzkázal poté designér Muskovi.