Santo Domingo - Ekvádor oznámil, že zatkl pět partyzánů z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). Kolumbie přitom svého souseda obvinila, že těmto guerillám pomáhá.
"Při operaci ozbrojených sil bylo nalezeno pět domnělých členů guerilly. Guerilly FARC," citovala agentura Reuters ekvádorského ministra vnitra Gustava Lareu.
Právě Lareua Bogota z kontaktu s partyzány podezírá.
Na pokraji války
Region se ocitl na pokraji války poté, co Bogota nařídila útok na tábor FARCu, který se nachází na ekvádorském území. V reakci na to vyslaly Ekvádor a Venezuela tisíce vojáků na hranici s Kolumbií.
V minulosti přitom Quito s Bogotou v boji proti nejstaršímu levicovému povstání kontinentu spolupracovalo.
Roku 2004 Ekvádor svému sousedovi předal dosud nejvýše postaveného zadrženého člena guerilly Simona Trinidada. Trinidad byl pak vydán do Spojených států a tam odsouzen.
Současného levicového prezidenta Rafaela Correu však Bogota viní z toho, že FARC před připravovanými kolumbijskými operacemi varuje.
Nikaragua jde s Ekvádorem
Pohraniční incident se mezitím změnil v regionální krizi. Po Venezuele a Ekvádoru, které s Bogotou přerušily diplomatické styky hned po sobotním kolumbijském útoku, tak nyní učinila i Nikaragua.
"Loučíme se s teroristickou politikou, kterou kolumbijský prezident Álvaro Uribe a jeho vláda používají," citovala Reuters nikaragujského prezidenta Daniela Ortegu, který byl sám v sedmdesátých letech velitelem odbojového hnutí.
Ortega má navíc na Kolumbii spadeno i z jiných důvodů - země jsou dlouhodobě ve sporu ohledně turisticky atraktivního karibského souostroví San Andrés, Providencia a Santa Catalina.
Summit hlav států
O krizi budou dnes latinskoameričtí prezidenti jednat i na summitu Rio Group, alternativním uskupení k Organizaci amerických států (OAS), ve které mají údajně příliš silný vliv Spojené státy.
Tento týden se sešla i OAS. USA se postavily na stranu Kolumbie, ostatní země většinou podporují Ekvádor.