Washington - Spojené státy přitvrzují. Předseda senátního výboru pro zahraniční styky Robert Menendez pohrozil, že pokud Ekvádor poskytne azyl Edwardu Snowdenovi, bude to znamenat konec zvýhodňování jeho zboží na americkém trhu.
Konkrétně neměly být prodlouženy smlouvy o bezcelním přístupu ekvádorských vývozců na americký trh. Platnost těch stávajících měla vypršet už příští měsíc.
Ekvádorci ale zareagovali překvapivě. Smlouvu ještě před jejím vypršením jednostranně vypověděli. Podle německého Spiegelu o tom informoval ekvádorský ministr informací Fernando Alvarado.
Malá jihoamerická země tím přijde o nemalý peníz. Pro představu: Loni Ekvádor do USA vyvezl ropu za 5,4 miliardy dolarů, řezané květiny za 166 milionů a ovoce, zeleninu a tuňáky za 80 milionů USD.
Možná právě ve snaze zmírnit americký tlak ekvádorský ministr zahraniční Richard Patino popřel, že by jeho země Snowdenovi vydala utečenecký pas. Ten by ale někdejší agent CIA a spolupracovník NSA zoufale potřeboval. Americký doklad mu totiž v rodné zemi zneplatnili, a on se tak ocitl v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo v patové situaci - nemůže na ruskou půdu ani do letadla.
Obama: stíhačky kvůli němu startovat nenechám
Zmírnit poprask kolem celé aféry se pokusil také americký prezident Barack Obama. Z Afriky, kam přiletěl na kolečko státních návštěv, vzkázal, že "nebude startovat stíhačky, aby chytil 29letého hackera." O vydání ve skutečnosti už třicetiletého Snowdena prý s Číňany ani Rusy osobně nejednal a vše nechá řešit běžnými právními cestami.
Azyl nejdřív za dva měsíce
Situace se nicméně pro Snowdena nevyvíjí dobře. Podle posledního vyjádření šéfa ekvádorské diplomacie potrvá posouzení jeho žádosti o azyl nejméně dva měsíce.
"Trvalo nám dva měsíce, než jsme posoudili žádost Juliana Assange, takže neočekávejte, že tentokrát rozhodneme rychleji," řekl katarské televizi Al-Džazíra ministr zahraničí Patino.
Vzhledem k silným ekonomickým zájmům Ekvádoru na americkém trhu se zdá být schválení azylu pro dalšího prominentního uprchlíka čím dál méně pravděpodobné.
Velká ryba a cenné kufry
Washington má o Edwarda Snowdena z pochopitelných důvodů eminentní zájem, snad ještě víc ale stojí o laptopy, pevné disky a USB paměti plné přísně tajných dat, které má u sebe.
Mezitím co Edward Snowden v malém hotelovém pokoji čeká, co s ním bude, agentura AP napsala, že hongkongské úřady třicetiletého IT experta a whistleblowera odmítly vydat, protože Američané v žádosti zkomolili jeho jméno.
V žádosti stálo "Edward James Snowden", případně "Edward J. Snowden", přičemž podle hongkongských imigračních úředníků zní jeho správné jméno Edward Joseph Snowden.
V dokumentech prý chybělo i číslo Snowdenova pasu. Americké ministerstvo zahraničí ale všechno popírá a tvrdí, že Hongkong jen hledal záminku, aby Snowdena do USA vydat nemusel.