Ekonomické občanství? V Černé Hoře za 250 000 eur

Radim Klekner Radim Klekner
11. 8. 2010 12:27
Občanství je možné si koupit v některých karibských státech, ale také v Rakousku.

Podgorica - Jste ve své zemi hledáni pro daňové úniky nebo podvody a máte čirou náhodou k dispozici 250 000 eur? Kupte si "ekonomické občanství" Černé Hory a vaše starosti pominou.

Vláda v Podgorici v pondělí oznámila, že za čtvrt milionu eur začne nabízet občanství "bezúhonným podnikatelům" ochotným investovat na území balkánského státečku se 670 tisíci obyvatel a rozloze 13 800 kilometrů čtverečních.

"Všichni žadatelé budou prověřeni v souladu s nejpřísnějšími mezinárodními standardy," stojí v prohlášení zveřejněném na webové stránce černohorské vlády.

Rozhodnutí kabinetu vedeném premiérem Milem Dukanovičem okamžitě napadl vůdce černohorské opozice Nebojsa Medojevič. Ten v něm vidí pozvánku "pro magnáty a zkorumpované politiky na útěku", jež může poškodit důvěryhodnost země v zahraničí. 

V Dominice za 75 tisíc dolarů

Kritikou nešetřil ani poslanec bavorské Křesťanskosociální unie Stephan Mayer, který je mluvčím CSU pro právní záležitosti.

Evropská unie totiž loni v prosinci poskytla Černé Hoře společně se Srbskem a Makedonií bezvízový styk a osoby, jimž by Podgorica takovýmto způsobem udělila občanství, by mohly volně cestovat po celé EU.

"Považuji za velmi sporné, že k získání občanství nějaké země stačí investovat 250 tisíc eur," zdůraznil Mayer.

Ekonomické občanství ale v minulosti udělovaly i Spojené státy a Rakousko, kde ještě nedávno stačilo proinvestovat okolo dvou milionů dolarů a zaplatit na "administrativních" poplatcích dalšího čtvrt milionu USD, aby dotyčný získal ve zkrácené lhůtě pas alpské země.

Stejná praxe byla běžná i v Belize a Granadě. Dnes ji oficiálně uplatňují jen další dva karibské státečky, Dominika a Svatý Kryštof a Nevis.

V Dominice, která je součástí britského Společenství národů, stačí k získání tamního občanství investovat do nemovitostí na ostrově 75 tisíc dolarů.

Černohorské občanství má i bývalý thajský premiér Šinavatra hledaný pro korupci
Černohorské občanství má i bývalý thajský premiér Šinavatra hledaný pro korupci | Foto: Reuters

Černohorec Thaksin Šinavatra

Občanství Černé Hory již dříve získal bývalý thajský premiér Thaksin Šinavatra, který byl ve své zemi přede dvěma lety odsouzen na dva roky za korupci a od té doby pobývá převážně ve Velké Británii a Dubaji.

Ve středu rozhodl thajský Nejvyšší soud o tom, že někdejší předseda vlády svůj majetek, odhadovaný na 1,7 miliardy eur, nabyl protiprávně a nemůže mu proto být vrácen. 

O občanství balkánského státečku projevil zájem také ruský miliardář Roman Abramovič, vlastník londýnského fotbalového klubu FC Chelsea. Investovat zde chtěly také americké tenisky, sestry Venus a Serena Williamsovy.

Vedle Šinavatry ale visí otázníky také nad osobou samotného černohorského premiéra. Proti tomu vedla v roce 2002 vyšetřování Itálie kvůli podezření, že udržoval kontankty s černohorskou mafií podílející se na pašování cigaret.

Djukanović, který se v roce 1979 stal členem Svazu komunistů Jugoslávie, si před lety vysloužil přezdívku Britva - především pro svou ostrou rétoriku.

Černá Hora získala nezávislost na Srbsku v roce 2006. O členství v EU zažádala o dva roky později. 

 

 

Právě se děje

Další zprávy