Dobro došli. Černá Hora podala přihlášku do EU

Dominik Jandl
15. 12. 2008 15:00
Djukanovič oficiální žádost o vstup předal Sarkozymu
Premiér Djukanovič předává Sarkozymu kožené desky s oficiální žádostí o vstup do EU.
Premiér Djukanovič předává Sarkozymu kožené desky s oficiální žádostí o vstup do EU. | Foto: Reuters

Paříž - Premiér Černé Hory Milo Djukanovič dnes předal francouzskému prezidentu Nicolasi Sarkozymu žádost o vstup jeho země do Evropské unie.

Djukanovič tak uskutečnil krok, který od něj černohorská i evropská politická scéna dlouho očekávaly.

"Jsme si vědomi, že se nacházíme ve složité fázi. Jsme ale připraveni pracovat s našimi partnery a splnit všechny podmínky, které musíme," řekl na tiskové konferenci v Paříži Djukanovič.

"Nyní je na Evropské komisi a předsednických zemích, aby určovaly kurz, kterým se jednání budou ubírat," navázal na Djukanoviče eurokomisař pro rozšiřování Oli Rehn.

Foto: Aktuálně.cz

Černohorskou vládu vyzval k podání žádosti parlament minulý týden - aby přihlášku podala ještě za předsednictví Francie - šlo už jen o to, jestli premiér výzvu naplní již v "pondělí, či až v pátek".

"Učiněním tohoto kroku se Černá Hora hlásí k přístupovému procesu a k budování společné Evropy," napsala dopoledne v tiskovém prohlášení kancelář premiéra.

Černá Hora

  • Jeden z nejmladších států světa vznikl v červnu 2006
  • Jeho rozloha činí 13 tisíc km2
  • Obývá jej 650 tisíc lidí
  • Černohorci - 43 procent
  • Srbové - 25 až 30 procent
  • Bosňáci - 8 procent
  • Albánci - 5 procent

Rehn se minulý týden v Oslu nechal slyšet, že Černá Hora na cestě do Evropské unie prodělala velký skok v reformách.

Zatím poslední balkánskou zemí, která o členství v Unii oficiálně požádala, byla v roce 2004 Makedonie. Kromě ní má status kandidátské země ještě Turecko a Chorvatsko.

Podání žádosti o vstup do Evropské unie se v brzké době očekává také od Albánie a Kosova.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Na Slovensku pokračují blokády hraničních přechodů, včetně některých s Českem

Na Slovensku druhým dnem pokračovaly obnovené blokády některých silničních hraničních přechodů, kterými chtějí slovenští autodopravci prosadit u vlády výrazné snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. Slovenský závod automobilky PSA musel v noci na několik hodin přerušit výrobu, protože měl kvůli blokádám problémy s dodávkami ze zahraničí. Kabinet premiéra Petera Pellegriniho na středečním jednání schválil rozšíření úlev na mýtném a připravuje snížení silniční daně.

Zmíněná opatření nejsou podle Pellegriniho plně v souladu s požadavky Unie dopravců Slovenska (UNAS), která za protesty stojí. Premiér také řekl, že kabinet už nemá důvod pokračovat v jednáních s nespokojenými dopravci. Vládní opatření podle něj podpořila větší organizace autodopravců Česmad Slovakia.

Dopravci zablokovali kamionovou dopravu na vybraných přechodech s Českem, Maďarskem i Polskem. Slovenská policie dopoledne upozornila na rozsáhlé kolony na severu země v souvislosti s blokádami přechodů s Českem, a to Svrčinovec-Mosty u Jablunkova a Makov-Bílá-Bumbálka. Odpoledne byla na obou přechodech doprava obnovena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy