Dobro došli. Černá Hora podala přihlášku do EU

Dominik Jandl
15. 12. 2008 15:00
Djukanovič oficiální žádost o vstup předal Sarkozymu
Premiér Djukanovič předává Sarkozymu kožené desky s oficiální žádostí o vstup do EU.
Premiér Djukanovič předává Sarkozymu kožené desky s oficiální žádostí o vstup do EU. | Foto: Reuters

Paříž - Premiér Černé Hory Milo Djukanovič dnes předal francouzskému prezidentu Nicolasi Sarkozymu žádost o vstup jeho země do Evropské unie.

Djukanovič tak uskutečnil krok, který od něj černohorská i evropská politická scéna dlouho očekávaly.

"Jsme si vědomi, že se nacházíme ve složité fázi. Jsme ale připraveni pracovat s našimi partnery a splnit všechny podmínky, které musíme," řekl na tiskové konferenci v Paříži Djukanovič.

"Nyní je na Evropské komisi a předsednických zemích, aby určovaly kurz, kterým se jednání budou ubírat," navázal na Djukanoviče eurokomisař pro rozšiřování Oli Rehn.

Foto: Aktuálně.cz

Černohorskou vládu vyzval k podání žádosti parlament minulý týden - aby přihlášku podala ještě za předsednictví Francie - šlo už jen o to, jestli premiér výzvu naplní již v "pondělí, či až v pátek".

"Učiněním tohoto kroku se Černá Hora hlásí k přístupovému procesu a k budování společné Evropy," napsala dopoledne v tiskovém prohlášení kancelář premiéra.

Černá Hora

  • Jeden z nejmladších států světa vznikl v červnu 2006
  • Jeho rozloha činí 13 tisíc km2
  • Obývá jej 650 tisíc lidí
  • Černohorci - 43 procent
  • Srbové - 25 až 30 procent
  • Bosňáci - 8 procent
  • Albánci - 5 procent

Rehn se minulý týden v Oslu nechal slyšet, že Černá Hora na cestě do Evropské unie prodělala velký skok v reformách.

Zatím poslední balkánskou zemí, která o členství v Unii oficiálně požádala, byla v roce 2004 Makedonie. Kromě ní má status kandidátské země ještě Turecko a Chorvatsko.

Podání žádosti o vstup do Evropské unie se v brzké době očekává také od Albánie a Kosova.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy