Dobro došli. Černá Hora podala přihlášku do EU

Dominik Jandl
15. 12. 2008 15:00
Djukanovič oficiální žádost o vstup předal Sarkozymu
Premiér Djukanovič předává Sarkozymu kožené desky s oficiální žádostí o vstup do EU.
Premiér Djukanovič předává Sarkozymu kožené desky s oficiální žádostí o vstup do EU. | Foto: Reuters

Paříž - Premiér Černé Hory Milo Djukanovič dnes předal francouzskému prezidentu Nicolasi Sarkozymu žádost o vstup jeho země do Evropské unie.

Djukanovič tak uskutečnil krok, který od něj černohorská i evropská politická scéna dlouho očekávaly.

"Jsme si vědomi, že se nacházíme ve složité fázi. Jsme ale připraveni pracovat s našimi partnery a splnit všechny podmínky, které musíme," řekl na tiskové konferenci v Paříži Djukanovič.

"Nyní je na Evropské komisi a předsednických zemích, aby určovaly kurz, kterým se jednání budou ubírat," navázal na Djukanoviče eurokomisař pro rozšiřování Oli Rehn.

Foto: Aktuálně.cz

Černohorskou vládu vyzval k podání žádosti parlament minulý týden - aby přihlášku podala ještě za předsednictví Francie - šlo už jen o to, jestli premiér výzvu naplní již v "pondělí, či až v pátek".

"Učiněním tohoto kroku se Černá Hora hlásí k přístupovému procesu a k budování společné Evropy," napsala dopoledne v tiskovém prohlášení kancelář premiéra.

Černá Hora

  • Jeden z nejmladších států světa vznikl v červnu 2006
  • Jeho rozloha činí 13 tisíc km2
  • Obývá jej 650 tisíc lidí
  • Černohorci - 43 procent
  • Srbové - 25 až 30 procent
  • Bosňáci - 8 procent
  • Albánci - 5 procent

Rehn se minulý týden v Oslu nechal slyšet, že Černá Hora na cestě do Evropské unie prodělala velký skok v reformách.

Zatím poslední balkánskou zemí, která o členství v Unii oficiálně požádala, byla v roce 2004 Makedonie. Kromě ní má status kandidátské země ještě Turecko a Chorvatsko.

Podání žádosti o vstup do Evropské unie se v brzké době očekává také od Albánie a Kosova.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy