Když si po vylodění rozeberete migranty, dostanete 6000 eur za jednoho, plánuje Evropská komise

ČTK ČTK
24. 7. 2018 13:51
Evropská komise představila novou podobu vyloďování migrantů na území Evropské unie. Ty země, které se ujmou běženců po jejich vylodění, by měly nárok na příspěvek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská komise chce finančně podpořit ty země, které si budou dobrovolně rozebírat migranty po jejich vystoupení z lodí v nových "kontrolovaných střediscích" na evropské půdě. Za každého převzatého člověka by měl přebírající členský stát nárok na 6000 eur (asi 155 tisíc korun), komise by také 500 eury kryla náklady na přesun takového migranta.

Plyne to z nové koncepce budoucí možné podoby středisek, na jejichž vzniku se bez větších podrobností dohodl summit EU na konci minulého měsíce.

"Jsme připraveni podpořit členské státy - ale i třetí země - při lepší spolupráci na vyloďování těch, kdo jsou zachráněni na moři. Ale aby to okamžitě skutečně začalo fungovat, musíme být jednotní. Nejen teď, ale také dlouhodobě," uvedl komisař pro vnitro Dimitris Avramopulos.

Summit EU se 29. června shodl, zejména po důrazném tlaku ze strany nové italské vlády, na vzniku "kontrolovaných center" na území evropských zemí. Tam by byli odváženi migranti zachránění na moři. Řím trvá na větší pomoci ze strany evropských zemí, ačkoliv počty připlouvajících migrantů jsou nyní výrazně menší než na vrcholu migrační krize v letech 2014 a 2015.

Podle nové představy komise by příslušná střediska byla pod plnou kontrolou té členské země, která by je hostila s podporou EU a jejích příslušných agentur. Mluvčí komise Natasha Bertaudová uvedla, že zatím není jasné, které unijní státy by měly zájem takové středisko na svém území umístit.

Text zmiňuje týmy pracovníků Evropské pobřežní stáže (Frontex) a Evropského podpůrného azylového úřadu (EASO), placené z unijního rozpočtu a čítající několik stovek lidí: stráží, překladatelů, odborníků na azylové procedury, lékařů a dalších. Měli by být schopni během 72 hodin roztřídit osazenstvo plavidla s průměrně 500 zachráněnými migranty a registrovat je.

Lidé bez nároku na azyl v EU, kterých je nyní mezi připlouvajícími ve Středozemním moři naprostá většina, by byli vráceni do zemí původu.

Zbývající menšinu by si na dobrovolném základě rozebraly členské země a EU by jim na každého přispěla finančně. I u nich by ale po přesunu následovalo standardní azylové řízení, a pokud by se zjistilo, že nemají nárok na azyl, mohli by být i oni vráceni domů.

EU by také podle komise měla - jak si opět přál poslední summit - vyjednat regionální dohody se třetími státy, tedy v praxi se zeměmi na severoafrickém pobřeží. Cílem je také tam zajistit rychlé třídění lidí zachráněných na moři.

Centra by - aby se vylodění nepustili přes moře znovu - měla vznikat co nejdále od míst, kde se migranti obvykle naloďují, a nemělo by se jednat o detenční zařízení či dlouhodobé tábory. Zařízení by podle EK měla mít unijní logistickou i finanční podporu.

O návrzích komise by měli velvyslanci členských zemí poprvé diskutovat už ve středu.

V táboře je o pět tisíc lidí víc, než je kapacita, spousta z nich vidí naději v tom, že skončí válka a vrátí se domů. O Česku se tu nikdo nebaví | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy