Egyptský ministr vnitra přežil pumový atentát

Zahraničí Zahraničí
5. 9. 2013 16:11
Ministr je v pořádku, výbuch nálože v autě však zranil nejméně čtyři lidi
Foto: Reuters

Káhira - Egyptský ministr vnitra Muhammad Ibrahím ve čtvrtek přežil pumový útok na konvoj, v němž cestoval.

Ministr údajně nebyl v bezprostřední blízkosti, výbuch nálože nastražené v automobilu však zranil nejméně 73 lidí.

Agentura Ruters s odvoláním na své zdroje v egyptských bezpečnostních složkách napsala, že výbuch zabil řidiče automobilu, který útočníci k provedení atentátu použili.

Egyptská státní televize ale tvrdí, že bombu někdo hodil z budovy.

Podle ministerstva vnitra je mezi zraněnými pět členů ministrovy ochranky. Egyptská média doplnila, že utrpěla zranění také britská kolemjdoucí.

Viditelně otřesený, ale nezraněný Ibrahím už útok mířený na svou osobu odsoudil a prohlásil, že "se nejedná o konec, nýbrž začátek teroru v Egyptě." Vážná zranění nohy podle něj utrpělo i dítě v blízkosti výbuchů.

Jedná se o první útok na vládního činitele za poslední dobu, kdy je Egyptem zmítají nepokoje a násilnosti.

Podle státem vydávaného listu Al-Ahrám došlo k útoku poblíž káhirské čtvrti Nasr, která je baštou Muslimského bratrstva - politického uskupení svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Právě Nasr se stal centrem protestů proti vojenskému převratu, který přívrženci prvního demokraticky zvoleného prezidenta Egypta považují za puč.

Ministr vnitra byl jedním z lidí, kteří řídili krvavé policejní zásahy proti demonstrantům.

Muslimské bratrstvo se nicméně k útoku zatím nepřihlásilo. Někteří pozorovatelé se domnívají, že dnešní útok souvisí se zatčením vůdce teroristů z Al-Káidy na Sinajském poloostrově minulý víkend.

Napjatá situace v Egyptě se opět vyhrotila v srpnu poté, co armáda zareagovala na protivládní demonstrace milionů občanů svržením legitimně zvoleného prezidenta Mursího.

Generálové poté dosadili k moci loajální prozatímní vládu prezidenta Adlího Mansúra a slíbili předčasné volby. Islamisté se ale se svržením svého prezidenta nechtěli spokojit a vyrazili do ulic.

Bezpečnostní složky přívržence bratrstva několik dní vyzývaly, aby se rozešli, a poté, co neuposlechli, je násilně rozehnaly. Při následných střetech zemřely stovky lidí, další tisíce jich utrpěly zranění.

Poté, co armáda a policie situaci zvládly, přikročily k zatýkání špiček bývalého režimu. Jeden z členů vedení Muslimského bratrstva již odešel od soudu s doživotním trestem a obviněn z násilí při demonstraci byl i svržený prezident Muhammad Mursí.

 

Právě se děje

Další zprávy