Portrét Insideru - Oficiálním titulům a funkcím v zemích, jako je Egypt, není třeba příliš věřit.
Formálně je novou hlavou státu po středečním dramatickém sesazení a zatčení Muhammada Mursího dosavadní předseda ústavního soudu Adlí Mansúr. Ale v pozadí je skutečným velitelem číslo jedna samozřejmě zástupce armády.
Ministr obrany Abdal Fattáh Sísí.
Osmapadesátiletý generál, kterého si paradoxně sesazený Mursí vybral proto, že mu byl v mnoha ohledech blízký.
O Sísím je známo, že je velmi silně věřícím a praktikujícím muslimem. Jeho manželka chodí zahalená v černém nikábu, což je pro ženy, dcery nebo sestry egyptských armádních špiček netypické.
Dokonce se o něm hovořilo jako o tajném členovi Muslimského bratrstva. Odpůrci tohoto hnutí se obávali, že zahájí program islamizace a čistky v ozbrojených složkách.
Ale jak je vidět, generál je především generálem a až potom muslimem.
Armáda se těšila v Egyptě výsadnímu postavení už po desetiletí - bez ohledu na vládnoucí režim. Bylo tomu tak za monarchie, po republikánském převratu v roce 1952, za Mubaraka a bude tomu tak i nadále, jak potvrdila středa.
Armádní špičky se považují za elity, které jsou schopné jako jediné garantovat, že přelidněná chudá země s omezenými zdroji a sklonem části obyvatel k extremismu a populismu neupadne do chaosu a násilí. (Podobným příkladem, kde platí totéž, je třeba Pákistán).
Přitom si to myslí i nemálo ze zhruba osmdesáti milionů Egypťanů. Podle posledního průzkumu respektovaného a věrohodného Zogbyho centra se těší armáda daleko největší důvěře obyvatel. Věří jí 94 procent z nich.
Nejspíš i proto generálové cítili, že přišel pravý čas obnovit svoji autoritu a ukázat "civilním politikům", že armáda je tady od toho, aby je kontrolovala. Nikoliv naopak, jak je tomu jinde...
Přečtěte si zevrubný profil Abdala Fattáha Sísího v placeném deníku Insider - zde.