Káhira - Egyptské ministerstvo zdravotnictví zavedlo úplný zákaz mrzačení genitálií, znamého jako ženská obřízka.
Doposud bylo možné obřízku provádět ze zdravotních důvodů kvalifikovanými lékaři. Ani to se však neobešlo bez problémů. Tato výjimka se navíc v Egyptě často zneužívá.
Podnětem k vyhlášení zákazu byl případ dvanáctileté dívky, která před několika dny při zákroku na soukromé klinice v jižní provincii Mínja zemřela. To vyvolalo vlnu kritiky ze strany organizací pro lidská práva. Vládu vyzvaly, ať po staletí zavedné praktiky znemožní úplně.
Mluvčí ministerstva sdělil, že nyní žádný člen lékařské obce nesmí tyto operace provádět, a to ani ve veřejných, ani i v soukromých zdravotnických zařízeních.
Ti, kdo nařízení poruší, budou potrestáni, dodal.
Obřízku odsuzuje i Mubaraková
V kampani proti ženské obřízce se silně angažovala i první dáma Egypta Suzanne Mubaraková. Podle ní jde o jasný příklad pokračujícího fyzického a psychického násilí na dětech.
Podporu zákazu ženské obřízky vyjádřily i nejvyšší náboženské autority země, uvedla BBC. Velký muftí i hlava koptské církve prohlásili, že tato praktika nemá oporu v koránu ani v bibli.
V Egyptě a dalších afrických zemích je ženská obřízka běžná v muslimských i v křesťanských rodinách, především ve venkovských oblastech. Konzervativní rodiny se domnívají, že obřízka je způsob, jak uchránit neposkvrněnost
dívky.
Nedávná studie prokázala, že obřezáno je na 90 procent egyptských žen.