Jak se Egypt a vládnoucí režim prezidenta Husního Mubaraka vypořádá s volebním úspěchem tohoto islamistického uskupení? Podle odborníků na jedné straně zintenzivní práci bezpečnostních složek a na straně druhé nabídne bratrstvu ústupky výměnou za tichou podporu vlády.
Úspěch Muslimského bratrstva přišel poměrně snadno. Strana dokonale využila toho, že ani chvíli nenesla odpovědnost za vládu. Nelíbí se vám Mubarakova spolupráce se Spojenými státy? Jste proti izraelské politice v Palestině? Je špatná ekonomická situace? Zajídá se vám všudypřítomná korupce? Muslimské bratrstvo mělo vždy na přímočaré otázky jasnou odpověď.
"Ano, populismus a snaha přitáhnout nespokojené voliče, kteří nemají možnost se vyjádřit jinak či dát hlas jiným politickým stranám, je základem jejich úspěchu," přiznává Tomáš Drobík z katedry sociální geografie Ostravské univerzity.
PŘEČTĚTE SI: Volby v Egyptě: v hlavní roli Mubarak jr
Muslimské bratrstvo v předvolební kampani vsadilo na populismus. Tím se sice od Mubarakovy vládnoucí strany neliší, rozdíl je však v tom, že voliči vidí, že Mubarak sice také sliboval, splnil toho však jen málo.
Napětí může narůstat
Úspěch ve volbách znamená potvrzení pozice bratrstva jako hlavní opoziční síly v zemi a pro vládu taktéž nutnost jeho oficiálního uznání. Co však posílení Muslimského bratrstva může znamenat za změny?
Experti se domnívají, že v krátkodobém časovém horizontu nijak velké. "Z dlouhodobého hlediska bude záležet na celkové situaci ve státě," tvrdí Tomáš Drobík.
"Pokud nastanou ekonomické problémy nebo se zhorší bezpečnostní a politická situace na Blízkém východě, můžeme očekávat, že vláda postupně ustoupí a přijme některé z požadavků bratrstva, a to výměnou za tichou podporu vlády."
Muslimské bratrstvo, posíleno úspěchem ve volbách, se bude snažit prosadit kontroverzní islamistické zákony, které společnost budou štěpit. "Ve společnosti, která má zkušenost s demokracií, se toto pnutí dá nějak kontrolovat. Ale v té egyptské, kde je demokracie zatím spíše pouze na papíře, může napětí eskalovat," upozorňuje Drobík.
Inspirace pro radikály
Muslimské bratrstvo má v Egyptě dlouhou tradici. Založil jej Hasan al-Banná v roce 1928 a později jeho učení rozvinul Sajjid Qutb do propracované ideologie, na kterou začali navazovat radikální islamisté v Saúdské Arábii, Palestině a později také v Evropě.
"Qutb a jeho ideologie se snoubí s islamistickou rétorikou, která popírá sekulární systém státu a nabádá k přijetí spravedlivé, tedy islamistické vlády, která je založená na spravedlnosti Boží, ne té méně dokonalé lidské," říká Tomáš Drobík.
Bratrstvo se v 70. letech rozdělilo do několika frakcí. Někteří se nadále snažili vrátit k prosazování svých požadavků ryze politickými prostředky, účastí ve volbách na nezávislých kandidátkách, či v "koalici" se socialisty či liberály. Některé odnože však přejaly násilné teroristické metody.