Rodiny odvážejí pacienty s ebolou domů, hrozí další šíření

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
29. 5. 2014 13:43
Do Sierry Leone míří týmy odborníků ze Světové zdravotnické organizace (WHO) a organizace Lékaři bez hranic (MSF).
Foto: Reuters

Freetown - Virus eboly už v západní Africe zabil bezmála 200 lidí. Zprávy o riskantním chování příbuzných některých pacientů proto vyvolávají v Sieře Leone zděšení.

Rodiny si totiž - i přes protesty lékařů - odvezly z nemocnic celkem šest lidí, kteří byli hospitalizováni právě kvůli podezření na nákazu smrtícím virem.

Jeden z pacientů navíc podle informací z místa později zemřel. Podle BBC tak propukly obavy, aby se ebola v regionu ještě více nerozšířila. 

Do východní části země proto míří odborníci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) a organizace Lékaři bez hranic (MSF).

Na místě se budou pohybovat v ochranných oblecích, protože zabijácký virus se může přenášet pouhým dotykem.

Agresivní příbuzní

Ředitel odboru pro prevenci a kontrolu nemocí na sierraleonském ministerstvu zdravotnictví Amara Jambai uvedl, že personál kliniky v Koindu se snažil odvozu pacientů zabránit.

Desinfekce příbytku muže, u něhož je podezření na nakažení virem eboly.
Desinfekce příbytku muže, u něhož je podezření na nakažení virem eboly. | Foto: Reuters

Příbuzní se ale chovali "agresivně". Pro své blízké si zřejmě přijeli, protože nechtěli, aby zemřeli sami mezi čtyřmi stěnami kliniky. Neuvědomili si ale závažnost situace.

Láska k bližním tak podle zpravodaje BBC může zabít nejen je, ale i lidi z okolí.

Pod kontrolou?

Osvědčený lék či prověřené očkování na jednu z nejzákeřnějších nemocí na světě (zabije až 9 z 10 nakažených - pozn. red.) neexistují. Větší šanci na záchranu ale mají pacienti, u nichž je virus diagnostikován v rané fázi.

Nákazu jako první letos v březnu nahlásila Guinea. Podle zprávy WHO z 28. května se v zemi dosud nakazilo na 281 lidí, z nichž 186 zemřelo. Ne u všech případů nakažení se ale dosud podařilo pomocí testů potvrdit, že se jedná o ebolu.

Nové případy

Tento týden se navíc - po více než měsíci - objevily další podezřelé případy přímo v guinejské metropoli Konakry. Jeden ze dvou pacientů již zemřel.

Přitom právě další šíření viru v hlavním městě může představovat jednu z největších hrozeb, jelikož ebola se odsud v podstatě "vyváží" dál do země.

Virus eboly
Virus eboly | Foto: Wikimedia Commons

Nákaza se rozšířila i do čtyř dříve nezasažených oblastí.

"Problémem je, že rodiny odmítají poskytnout informace zdravotníkům. Schovávají své nemocné a snaží se je léčit tradičními metodami," uvedl Aboubacar Sidiki Diakité, jenž má za úkol dostat šíření viru pod kontrolu.

Guinejská vláda sice tvrdí, že situaci zvládá, ale odborníci z WHO jsou jiného názoru. "Situace je vážná. Nemůžete tvrdit, že je pod kontrolou, pokud se objevují další případy a (nákaza) geograficky se šíří," řekl agentuře Reuters Pierre Formenty.

Libérie a Sierra Leone

Virus kromě Guiney zasáhl i Libérii a už zmiňovanou Sierru Leone. V Libérii zemřelo nejméně devět pacientů, kteří zřejmě onemocněli ebolou. Od 9. dubna se ale neobjevil nový případ.

V Sieře Leone už zemřelo pět lidí, WHO hovoří celkem o 16 případech nákazy v zemi, z nichž sedm potvrdily laboratorní testy. Jambaie nicméně uvedl, že v zemi dosud zemřeli pouze dva lidé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Nová albánská vláda, kterou tvoří z většiny ženy, získala důvěru parlamentu

Důvěru parlamentu v pátek dostala nová albánská vláda premiéra Ediho Ramy, jehož Socialistická strana (PS) letos na jaře ve volbách získala absolutní většinu, a může tak vládnout bez koaličního partnera. V kabinetu ženy obsadily 12 ze 17 křesel, čímž se Albánie dostala na přední místa světového žebříčku v zastoupení žen ve vládních pozicích, napsala agentura AP.

V parlamentu pro vládu hlasovalo 77 poslanců, 53 ji nepodpořilo. Rama v dubnových volbách obhájil už třetí, pro postkomunistickou Albánii rekordní, mandát předsedy vlády za sebou. Jeho strana získala v zákonodárném sboru 74 ze 140 křesel. Hlavní opoziční protivník, Demokratická strana (DS), má v Lidovém shromáždění 59 poslanců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy