Rodiny odvážejí pacienty s ebolou domů, hrozí další šíření

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
29. 5. 2014 13:43
Do Sierry Leone míří týmy odborníků ze Světové zdravotnické organizace (WHO) a organizace Lékaři bez hranic (MSF).
Foto: Reuters

Freetown - Virus eboly už v západní Africe zabil bezmála 200 lidí. Zprávy o riskantním chování příbuzných některých pacientů proto vyvolávají v Sieře Leone zděšení.

Rodiny si totiž - i přes protesty lékařů - odvezly z nemocnic celkem šest lidí, kteří byli hospitalizováni právě kvůli podezření na nákazu smrtícím virem.

Jeden z pacientů navíc podle informací z místa později zemřel. Podle BBC tak propukly obavy, aby se ebola v regionu ještě více nerozšířila. 

Do východní části země proto míří odborníci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) a organizace Lékaři bez hranic (MSF).

Na místě se budou pohybovat v ochranných oblecích, protože zabijácký virus se může přenášet pouhým dotykem.

Agresivní příbuzní

Ředitel odboru pro prevenci a kontrolu nemocí na sierraleonském ministerstvu zdravotnictví Amara Jambai uvedl, že personál kliniky v Koindu se snažil odvozu pacientů zabránit.

Desinfekce příbytku muže, u něhož je podezření na nakažení virem eboly.
Desinfekce příbytku muže, u něhož je podezření na nakažení virem eboly. | Foto: Reuters

Příbuzní se ale chovali "agresivně". Pro své blízké si zřejmě přijeli, protože nechtěli, aby zemřeli sami mezi čtyřmi stěnami kliniky. Neuvědomili si ale závažnost situace.

Láska k bližním tak podle zpravodaje BBC může zabít nejen je, ale i lidi z okolí.

Pod kontrolou?

Osvědčený lék či prověřené očkování na jednu z nejzákeřnějších nemocí na světě (zabije až 9 z 10 nakažených - pozn. red.) neexistují. Větší šanci na záchranu ale mají pacienti, u nichž je virus diagnostikován v rané fázi.

Nákazu jako první letos v březnu nahlásila Guinea. Podle zprávy WHO z 28. května se v zemi dosud nakazilo na 281 lidí, z nichž 186 zemřelo. Ne u všech případů nakažení se ale dosud podařilo pomocí testů potvrdit, že se jedná o ebolu.

Nové případy

Tento týden se navíc - po více než měsíci - objevily další podezřelé případy přímo v guinejské metropoli Konakry. Jeden ze dvou pacientů již zemřel.

Přitom právě další šíření viru v hlavním městě může představovat jednu z největších hrozeb, jelikož ebola se odsud v podstatě "vyváží" dál do země.

Virus eboly
Virus eboly | Foto: Wikimedia Commons

Nákaza se rozšířila i do čtyř dříve nezasažených oblastí.

"Problémem je, že rodiny odmítají poskytnout informace zdravotníkům. Schovávají své nemocné a snaží se je léčit tradičními metodami," uvedl Aboubacar Sidiki Diakité, jenž má za úkol dostat šíření viru pod kontrolu.

Guinejská vláda sice tvrdí, že situaci zvládá, ale odborníci z WHO jsou jiného názoru. "Situace je vážná. Nemůžete tvrdit, že je pod kontrolou, pokud se objevují další případy a (nákaza) geograficky se šíří," řekl agentuře Reuters Pierre Formenty.

Libérie a Sierra Leone

Virus kromě Guiney zasáhl i Libérii a už zmiňovanou Sierru Leone. V Libérii zemřelo nejméně devět pacientů, kteří zřejmě onemocněli ebolou. Od 9. dubna se ale neobjevil nový případ.

V Sieře Leone už zemřelo pět lidí, WHO hovoří celkem o 16 případech nákazy v zemi, z nichž sedm potvrdily laboratorní testy. Jambaie nicméně uvedl, že v zemi dosud zemřeli pouze dva lidé.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy