Rodiny odvážejí pacienty s ebolou domů, hrozí další šíření

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
29. 5. 2014 13:43
Do Sierry Leone míří týmy odborníků ze Světové zdravotnické organizace (WHO) a organizace Lékaři bez hranic (MSF).
Foto: Reuters

Freetown - Virus eboly už v západní Africe zabil bezmála 200 lidí. Zprávy o riskantním chování příbuzných některých pacientů proto vyvolávají v Sieře Leone zděšení.

Rodiny si totiž - i přes protesty lékařů - odvezly z nemocnic celkem šest lidí, kteří byli hospitalizováni právě kvůli podezření na nákazu smrtícím virem.

Jeden z pacientů navíc podle informací z místa později zemřel. Podle BBC tak propukly obavy, aby se ebola v regionu ještě více nerozšířila. 

Do východní části země proto míří odborníci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) a organizace Lékaři bez hranic (MSF).

Na místě se budou pohybovat v ochranných oblecích, protože zabijácký virus se může přenášet pouhým dotykem.

Agresivní příbuzní

Ředitel odboru pro prevenci a kontrolu nemocí na sierraleonském ministerstvu zdravotnictví Amara Jambai uvedl, že personál kliniky v Koindu se snažil odvozu pacientů zabránit.

Desinfekce příbytku muže, u něhož je podezření na nakažení virem eboly.
Desinfekce příbytku muže, u něhož je podezření na nakažení virem eboly. | Foto: Reuters

Příbuzní se ale chovali "agresivně". Pro své blízké si zřejmě přijeli, protože nechtěli, aby zemřeli sami mezi čtyřmi stěnami kliniky. Neuvědomili si ale závažnost situace.

Láska k bližním tak podle zpravodaje BBC může zabít nejen je, ale i lidi z okolí.

Pod kontrolou?

Osvědčený lék či prověřené očkování na jednu z nejzákeřnějších nemocí na světě (zabije až 9 z 10 nakažených - pozn. red.) neexistují. Větší šanci na záchranu ale mají pacienti, u nichž je virus diagnostikován v rané fázi.

Nákazu jako první letos v březnu nahlásila Guinea. Podle zprávy WHO z 28. května se v zemi dosud nakazilo na 281 lidí, z nichž 186 zemřelo. Ne u všech případů nakažení se ale dosud podařilo pomocí testů potvrdit, že se jedná o ebolu.

Nové případy

Tento týden se navíc - po více než měsíci - objevily další podezřelé případy přímo v guinejské metropoli Konakry. Jeden ze dvou pacientů již zemřel.

Přitom právě další šíření viru v hlavním městě může představovat jednu z největších hrozeb, jelikož ebola se odsud v podstatě "vyváží" dál do země.

Virus eboly
Virus eboly | Foto: Wikimedia Commons

Nákaza se rozšířila i do čtyř dříve nezasažených oblastí.

"Problémem je, že rodiny odmítají poskytnout informace zdravotníkům. Schovávají své nemocné a snaží se je léčit tradičními metodami," uvedl Aboubacar Sidiki Diakité, jenž má za úkol dostat šíření viru pod kontrolu.

Guinejská vláda sice tvrdí, že situaci zvládá, ale odborníci z WHO jsou jiného názoru. "Situace je vážná. Nemůžete tvrdit, že je pod kontrolou, pokud se objevují další případy a (nákaza) geograficky se šíří," řekl agentuře Reuters Pierre Formenty.

Libérie a Sierra Leone

Virus kromě Guiney zasáhl i Libérii a už zmiňovanou Sierru Leone. V Libérii zemřelo nejméně devět pacientů, kteří zřejmě onemocněli ebolou. Od 9. dubna se ale neobjevil nový případ.

V Sieře Leone už zemřelo pět lidí, WHO hovoří celkem o 16 případech nákazy v zemi, z nichž sedm potvrdily laboratorní testy. Jambaie nicméně uvedl, že v zemi dosud zemřeli pouze dva lidé.

 

Právě se děje

Další zprávy