Očkování proti ebole by bylo, výrobcům léků se ale nevyplatí

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 6. 2014 9:15
Virus zatím zabíjí jen africké venkovany, a tak farmaceutičtí giganti nechtějí investovat do klinického testování.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Cambridge - Tvrzení, že proti ebole neexistuje vakcína - jak v souvislosti se současnou africkou epidemií uvádějí světová média, ale i odborníci -, není tak úplně pravdivé.

Účinné očkování proti jedné z nejzákeřnějších nemocí světa existuje.

Zatím bylo sice vyzkoušeno jen na opicích, jeho objevitelé nicméně tvrdí, že ochrání i lidi.

Háček je v tom, že nikdo nechce investovat do nezbytné úpravy a klinického testování.

Kdyby mi někdo dal peníze, půjdu a hned zítra začnu očkovat.

"Kdyby mi někdo dal peníze a já měl příslušná povolení, půjdu a hned zítra začnu očkovat (divoké) šimpanze a gorily," řekl televizi Deutsche Welle jeden z objevitelů nadějné vakcíny Peter Walsh.

Tělo ochrání neškodná virová pouzdra

Za vývojem přípravku stojí britsko-americký tým badatelů z univerzity v Cambridge a Výzkumného centra New Iberia ve Spojených státech.

Sérum sestává z neškodných pouzder bílkovinných částic virů eboly, které samy o sobě infekci vyvolat nemohou. Imunitní systém si na ně ale zvykne a po několika dávkách séra se je naučí rozpoznávat a ničit.

VIDEO Ebola se šíří Afrikou
VIDEO Ebola se šíří Afrikou

"Věděli jsme, že je to bezpečné, ještě před tím, než jsme začali s testováním. Museli jsme ale předložit důkaz," říká Walsh. 

K očkování lidí je třeba licence. Ta je však udělována až po komplexních klinických testech, jež bývají mimořádně drahé. V praxi se většinou badatelé neobejdou bez sponzoringu velkých farmaceutických firem. A to je problém.

Žádná farmaceutická firma nebude investovat do nemoci, která postihuje především chudé.

"Žádná farmaceutická firma nebude investovat do očkování proti nemoci, která postihuje především chudé africké vesničany. Kdyby se ebola vyskytovala v rozvinutých zemích, vakcína už by licenci měla," nepochybuje Walsh.

V roce 2009 se německá mikrobioložka v hamburském institutu Bernharda Nochta nechtěně píchla o infikovanou jehlu a zmíněná vakcína jí byla podána. Nemoc, která je smrtelná až v 90 procentech případů, u ní sice propukla, ale nezabila ji.

Ochránci opic jsou proti, obětují se lidé?

Spojené státy jsou jedinou zemí světa, kde je povoleno testování léků na šimpanzích. Ochránci zvířat však hlasitě protestují a není vyloučeno, že pokusy tohoto rázu brzy zakážou i v Americe.

Podle Walshe by byl ale podobný krok obrovskou chybou. Nejen kvůli lidem, které by testování léků na opicích mohlo zachránit, ale také kvůli volně žijícím primátům, jimž mohou být vynalézané vakcíny rovněž podávány.

 

Právě se děje

Další zprávy