Očkování proti ebole by bylo, výrobcům léků se ale nevyplatí

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 6. 2014 9:15
Virus zatím zabíjí jen africké venkovany, a tak farmaceutičtí giganti nechtějí investovat do klinického testování.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Cambridge - Tvrzení, že proti ebole neexistuje vakcína - jak v souvislosti se současnou africkou epidemií uvádějí světová média, ale i odborníci -, není tak úplně pravdivé.

Účinné očkování proti jedné z nejzákeřnějších nemocí světa existuje.

Zatím bylo sice vyzkoušeno jen na opicích, jeho objevitelé nicméně tvrdí, že ochrání i lidi.

Háček je v tom, že nikdo nechce investovat do nezbytné úpravy a klinického testování.

Kdyby mi někdo dal peníze, půjdu a hned zítra začnu očkovat.

"Kdyby mi někdo dal peníze a já měl příslušná povolení, půjdu a hned zítra začnu očkovat (divoké) šimpanze a gorily," řekl televizi Deutsche Welle jeden z objevitelů nadějné vakcíny Peter Walsh.

Tělo ochrání neškodná virová pouzdra

Za vývojem přípravku stojí britsko-americký tým badatelů z univerzity v Cambridge a Výzkumného centra New Iberia ve Spojených státech.

Sérum sestává z neškodných pouzder bílkovinných částic virů eboly, které samy o sobě infekci vyvolat nemohou. Imunitní systém si na ně ale zvykne a po několika dávkách séra se je naučí rozpoznávat a ničit.

VIDEO Ebola se šíří Afrikou
VIDEO Ebola se šíří Afrikou | Video:

"Věděli jsme, že je to bezpečné, ještě před tím, než jsme začali s testováním. Museli jsme ale předložit důkaz," říká Walsh. 

K očkování lidí je třeba licence. Ta je však udělována až po komplexních klinických testech, jež bývají mimořádně drahé. V praxi se většinou badatelé neobejdou bez sponzoringu velkých farmaceutických firem. A to je problém.

Žádná farmaceutická firma nebude investovat do nemoci, která postihuje především chudé.

"Žádná farmaceutická firma nebude investovat do očkování proti nemoci, která postihuje především chudé africké vesničany. Kdyby se ebola vyskytovala v rozvinutých zemích, vakcína už by licenci měla," nepochybuje Walsh.

V roce 2009 se německá mikrobioložka v hamburském institutu Bernharda Nochta nechtěně píchla o infikovanou jehlu a zmíněná vakcína jí byla podána. Nemoc, která je smrtelná až v 90 procentech případů, u ní sice propukla, ale nezabila ji.

Ochránci opic jsou proti, obětují se lidé?

Spojené státy jsou jedinou zemí světa, kde je povoleno testování léků na šimpanzích. Ochránci zvířat však hlasitě protestují a není vyloučeno, že pokusy tohoto rázu brzy zakážou i v Americe.

Podle Walshe by byl ale podobný krok obrovskou chybou. Nejen kvůli lidem, které by testování léků na opicích mohlo zachránit, ale také kvůli volně žijícím primátům, jimž mohou být vynalézané vakcíny rovněž podávány.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy