Saúdský ministr zahraničí: Turecku podezřelé z vraždy novináře Chášukdžího nevydáme

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 12. 2018 20:32
Saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džabajr vyloučil, že by jeho země vydala do Turecka osoby, které podle tamní justice stojí za vraždou novináře Džamála Chášukdžího. Informují o tom světové tiskové agentury. Turecko žádá o vydání 18 podezřelých, včetně někdejšího poradce saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána a bývalého zástupce šéfa saúdskoarabské rozvědky.
Zavražděný saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží na plakátu.
Zavražděný saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží na plakátu. | Foto: Reuters

"Své občany nevydáváme," řekl Džabajr na tiskové konferenci. Reagoval tak mimo jiné na středeční vydání zatykačů na Saúda Kahtáního a Ahmada Asírího, tedy exporadce bin Salmána a bývalého funkcionáře rozvědky. Istanbulská prokuratura chová "silné podezření", že oba muži patřili ke strůjcům říjnové vraždy Chášukdžího.

Novinář, jehož texty publikoval i list The Washington Post, zahynul 2. října na istanbulském konzulátu Saúdské Arábie. Když si tam přišel vyřídit dokumenty spojené se svatbou, brutálním způsobem jej zabilo komando saúdskoarabských agentů. Rijád vraždu po prvotním popírání přiznal, odmítá ale jakoukoli vazbu zločinu na bin Salmána, o které hovoří například americká Ústřední zpravodajská služba (CIA).

Turecká justice v této věci žádá vydání 18 podezřelých, včetně 15 členů vražedného komanda. Saúdskoarabské úřady údajně vyšetřují 21 osob včetně Kahtáního a Asírího. Džabajr v neděli odmítl sdělit, zda jsou tito dva v současnosti ve vazbě. Dodal, že turecké úřady dosud nespolupracovaly tak, "jak by měly".

Kahtání i Asírí byli 20. října odvoláni ze svých dřívějších pozic. Kahtání, kterého francouzský list Le Monde označil jako člověka na špinavou práci režimu, ale údajně o moc nepřišel a stal se Stal se hlavou svazu pro kybernetickou bezpečnost. Podle saúdskoarabských zdrojů agentury Reuters v zákulisí dál svobodně pokračuje ve své práci.

V listopadu oznámil nejvyšší státní zástupce Saúdské Arábie obžalobu 11 podezřelých, kteří jsou v souvislosti s Chášukdžího vraždou zadržováni. Pro pět z nich navrhuje trest smrti. Identita obviněných není známá.

Hledáme konspirátory a viníky vraždy, zazněla slova Erdogana na vraždu novináře Chášukdžího | Video: Reuters, František Grossmann
 

Právě se děje

Další zprávy