Čína chce dobýt odvrácenou stranu Měsíce. Jako první vyšle nepilotovanou sondu

ČTK ČTK
9. 9. 2015 12:41
Studium odvrácené strany Měsíce by mohlo připravit základy pro umístění radioteleskopu. Oblast je chráněna od radiového vysílání pocházejícího ze Země, a proto je vhodná pro výstavbu astronomických radioteleskopů. "Takový radioteleskop by pomohl vyplnit prázdné místo v našich znalostech vesmíru."
Čajkonauti už zamířili na oběžnou dráhu. Tím ale Čína nekončí.
Čajkonauti už zamířili na oběžnou dráhu. Tím ale Čína nekončí. | Foto: Reuters

Peking  - Čína plánuje do roku 2020 přistát se svou nepilotovanou sondou na odvrácené straně Měsíce. To se doposud žádné kosmické misi nepodařilo. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na jednoho z předních astronomů Čínské akademie věd.

Již v roce 2017 by měla z Číny odstartovat mise, která by měla přistát na přivrácené straně Měsíce a vrátit se zpět na Zemi se vzorky měsíční půdy. Pokud se to podaří, stane se Čína po USA a Rusku teprve třetí zemí světa, která zvládne takovýto manévr.

Do roku 2020 by pak mělo následovat vyslání další mise, která by přistála na měsíční hemisféře, jež je trvale odvrácena směrem od Země.

Jejím úkolem bude studovat geologické podmínky na odvrácené polokouli, která je mnohem hornatější a obsahuje mnohem méně měsíčních moří, uvedl Cou Jung-liao z oddělení pro výzkum měsíce Čínské akademie věd. První snímky většiny odvrácené strany Měsíce pořídila v roce 1959 sovětská sonda Luna 3.

Studium odvrácené strany Měsíce by mohlo připravit základy pro umístění radioteleskopu v této oblasti souputníka Země. Odvrácená část Měsíce je totiž chráněna od radiového vysílání pocházejícího ze Země, a proto je vhodná pro výstavbu astronomických radioteleskopů. "Takový radioteleskop by pomohl vyplnit prázdné místo v našich znalostech vesmíru," podotkl Cou.

V prosinci 2013 na Měsíci přistál čínský modul Čchang-e 3, který byl pojmenován podle mytické čínské bohyně Měsíce, s lunárním robotickým vozítkem Nefritový králík. Čína se tak stala po USA a Rusku třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj aparát.

V roce 2003 Čína dokázala vlastními silami dostat na oběžnou dráhu kolem Země člověka a do roku 2020 Peking plánuje umístit na oběžnou dráhu kolem Země vlastní obdobu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Ambice Pekingu zahrnují i přistání prvního čínského kosmonauta na Měsíci.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy