Čína chce dobýt odvrácenou stranu Měsíce. Jako první vyšle nepilotovanou sondu

ČTK ČTK
9. 9. 2015 12:41
Studium odvrácené strany Měsíce by mohlo připravit základy pro umístění radioteleskopu. Oblast je chráněna od radiového vysílání pocházejícího ze Země, a proto je vhodná pro výstavbu astronomických radioteleskopů. "Takový radioteleskop by pomohl vyplnit prázdné místo v našich znalostech vesmíru."
Čajkonauti už zamířili na oběžnou dráhu. Tím ale Čína nekončí.
Čajkonauti už zamířili na oběžnou dráhu. Tím ale Čína nekončí. | Foto: Reuters

Peking  - Čína plánuje do roku 2020 přistát se svou nepilotovanou sondou na odvrácené straně Měsíce. To se doposud žádné kosmické misi nepodařilo. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na jednoho z předních astronomů Čínské akademie věd.

Již v roce 2017 by měla z Číny odstartovat mise, která by měla přistát na přivrácené straně Měsíce a vrátit se zpět na Zemi se vzorky měsíční půdy. Pokud se to podaří, stane se Čína po USA a Rusku teprve třetí zemí světa, která zvládne takovýto manévr.

Do roku 2020 by pak mělo následovat vyslání další mise, která by přistála na měsíční hemisféře, jež je trvale odvrácena směrem od Země.

Jejím úkolem bude studovat geologické podmínky na odvrácené polokouli, která je mnohem hornatější a obsahuje mnohem méně měsíčních moří, uvedl Cou Jung-liao z oddělení pro výzkum měsíce Čínské akademie věd. První snímky většiny odvrácené strany Měsíce pořídila v roce 1959 sovětská sonda Luna 3.

Studium odvrácené strany Měsíce by mohlo připravit základy pro umístění radioteleskopu v této oblasti souputníka Země. Odvrácená část Měsíce je totiž chráněna od radiového vysílání pocházejícího ze Země, a proto je vhodná pro výstavbu astronomických radioteleskopů. "Takový radioteleskop by pomohl vyplnit prázdné místo v našich znalostech vesmíru," podotkl Cou.

V prosinci 2013 na Měsíci přistál čínský modul Čchang-e 3, který byl pojmenován podle mytické čínské bohyně Měsíce, s lunárním robotickým vozítkem Nefritový králík. Čína se tak stala po USA a Rusku třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj aparát.

V roce 2003 Čína dokázala vlastními silami dostat na oběžnou dráhu kolem Země člověka a do roku 2020 Peking plánuje umístit na oběžnou dráhu kolem Země vlastní obdobu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Ambice Pekingu zahrnují i přistání prvního čínského kosmonauta na Měsíci.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy