Dvacet let čekal ve vězení na trest smrti. Teď je volný

rak
8. 1. 2008 16:12
Skot viněný z vraždy dítěte je na cestě domů
Páté výročí převozu prvních podezřelých z terorismu do věznice Guantánamo na Kubě se dnes připomíná v celém světě.
Páté výročí převozu prvních podezřelých z terorismu do věznice Guantánamo na Kubě se dnes připomíná v celém světě. | Foto: Reuters

Chicago - Celkem třináctkrát to vypadalo, že ho čeká poslední schůzka s katem. Ve vězení amerického státu Ohio strávil Kenny Richey, rodák z Edinburgu, celkem 21 let. Celou dobu v cele smrti.

Boj o svou nevinu ale nakonec vyhrál. "Děkuji všem, kteří o mně nepochybovali," vzkázal před cestou do rodného Skotska.

Za mřížemi skončil po tragické smrti dvouleté dcery své někdejší přítelkyně. Malá Cynthia Collinsková zemřela při požáru v bytě, když ji Richey hlídal.

Porota usoudila, že oheň založil úmyslně. Měl tak završit spory s její matkou.

Selhali advokáti

Nejblíže popravě byl 43letý Skot v roce 1994. Minuty před vykonáním trestu byl ale jeho případ předán k dalšímu projednání. Pomohla k tomu i hlasitá podpora známých osobností a evropských politiků.

 

Skotská BBC odvysílala investigativní pořad, ve kterém upozorňovala na nedostatek důkazů. Na stranu Richeyho se postavila i organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.

Odvolání padla na úrodnou půdu letos v srpnu.

Podle soudu bylo Richeymu poskytnuto nedostatečné právní zastoupení. A tak navrhl: vězeň bude souhlasit s obviněním z neúmyslné vraždy a ohrožení dítěte a může odjet zpátky do Evropy. Richey souhlasil.

"Usmažíš se v pekle"

"Chci, abys věděl, že jsi nikoho neošálil. Ani dítě, ani nikoho z těchto lidí. Usmažíš se v pekle," slyšel vězeň v soudní síni od Valerie Brinkleyové, tety mrtvého děvčátka.

Propuštění bylo původně plánované na dobu před Vánocemi. Richey ale trpí po letech za mřížemi srdečními problémy, které si vyžádaly hospitalizaci.

Dvakrát odmítl návrh žalobců na přiznání, které by ho ušetřilo trestu smrti.

V Ohiu popravčí používají smrtící injekci. Právě kontroverzním "smrtícím koktejlem" se v době Richeyho odchodu na svobodu zabývá americký Nejvyšší soud.

Foto: Reuters

Popravy pozastaveny

K přehodnocení poprav pomocí "smrtícího koktejlu", tedy procedury, jež využívá drtivá většina 36 amerických států s trestem smrti, donutila soudce loni v září žaloba dvou vězňů z Kentucky.

Tvrdí, že postupné podávání tří látek způsobuje přílišnou bolest, a je tudíž kruté a nehumánní. Spojené státy od té doby popravy pozastavily a jejich počet okamžitě klesl na nejnižší úroveň za posledních třináct let.

Členové nejvyššího soudu jsou podle agentury Reuters zatím názorově rozdělení: liberální křídlo je pro změnu, konzervativní nikoliv.

"Schválili jsme popravu pomocí elektrického křesla, stejně jako pomocí popravčí čety. Myslím, že tyto dva způsoby jsou mnohem bolestivější," reagoval soudce Antonin Scalia.

Spolu se svými kolegy rozhodne do konce června.

 

Právě se děje

Další zprávy