V Ománském zálivu hoří dva tankery. Podle posádek na ně někdo zaútočil

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 13. 6. 2019 17:17
Dva ropné tankery plující v blízkosti strategicky významného Hormuzského průlivu se zřejmě staly terčem útoku, na palubě jednoho z nich následně vypukl požár. Posádky obou plavidel ale byly včas evakuovány. Podrobnosti incidentu, který se stal v Ománském zálivu, se zatím vyšetřují. Uvedla to agentura AP.
Hořící tanker po útoku v Ománském zálivu | Video: agentura AP

Ceny ropy na světových trzích v reakci prudce vzrostly, severomořský Brent dopoledne přidával kolem čtyř procent na 62 dolarů za barel.

Jeden z tankerů vlastní podle dostupných informací norská firma Frontline, druhý japonská společnost Kunihanna Sangjo.

Posádky obou tankerů se evakuovaly. Kapitán jedné z nich potvrdil, že jeho plavidlo bylo napadeno.

Mapa incidentu v Ománském zálivu.
Mapa incidentu v Ománském zálivu. | Foto: Aktuálně.cz

Prudký růst cen ropy v reakci na incident svědčí o tom, jak strategicky významný je Hormuzský průliv. Přepravuje se přes něj totiž zhruba třetina ropy dopravovaná po moři. Americké námořnictvo oznámilo, že zasaženým lodím poskytuje pomoc, okolnosti útoku však nesdělilo.

Organizace Dryad Global identifikovala plavidlo, které se zřejmě stalo terčem útoku, jako tanker MT Front Altair, jehož vlastníkem je norská firma Frontline. Podle pronajímatele je na lodi nafta a plavidlo bylo podle něj zasaženo nejspíše torpédem. Majitel plavidla potvrdil informaci o požáru, avšak popřel zprávu o tom, že se loď potopila. Přinesla ji libanonská televize Al-Majádín. Třiadvacetičlennou posádku tvořilo 12 Rusů, dále Filipínci a Gruzínec a podle norského tisku jsou všichni v pořádku.

Druhá zasažená loď byla identifikována jako tanker Kokuka Courageous plující pod panamskou vlajkou. Trup lodi byl podle společnosti BSM Ship Management poškozen a 21 filipínských námořníků bylo evakuováno, jeden z nich utrpěl lehčí zranění. Loď byla poškozena ve vzdálenosti asi 130 kilometrů od Spojených arabských emirátů a 26 kilometrů od Íránu. Je na ní náklad metanolu a nehrozí potopení. Podle japonského ministerstva obchodu plavidlo směřovalo do Singapuru a Thajska.

Incident sledují USA

Nejnovější incident přichází poté, co Spojené státy informovaly o květnovém íránském útoku na čtyři tankery u pobřeží Spojených arabských emirátů. Írán obvinění odmítl.

Bílý dům k dnešnímu incidentu oznámil, že situaci v Ománském zálivu sleduje a že o situaci byl informován prezident Donald Trump.

Znepokojení vyjádřil německý ministr zahraničí Heiko Maas. "Zprávy, které jsme dostali, jsou krajně znepokojující. Jsou to události, které mohou vést k vystupňování napětí. Potřebujeme napětí zmírnit a k tomu musejí přispět všechny strany," řekl Maas.

Incident se stal v době návštěva japonského premiéra Šinzóa Abeho v Íránu. Do Teheránu přijel, aby se pokusil zmírnit napětí na Blízkém východě.

K němu přispívají neshody mezi Íránem a USA. Jejich vztahy se ještě více vyostřily v uplynulém roce. Donald Trump loni oznámil, že USA odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a Washington vzápětí zavedl proti Íránu nové sankce. Írán tento měsíc podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) splnil své hrozby a zvýšil produkci nízko obohaceného uranu.

 

Právě se děje

Další zprávy