Dva hackeři ukradli státní tajemství i výzkum covidu. Pracovali pro Čínu, tvrdí USA

Jana Václavíková ČTK Jana Václavíková, ČTK
22. 7. 2020 20:22
Dvojice čínských hackerů čelí rozsáhlé kauze. Podle amerického ministerstva spravedlnosti odcizili za posledních deset let soukromé e-maily disidentů, data o výzkumu léčby koronaviru v USA nebo vojenská a obchodní tajemství. Američané dvojici navíc obvinili, že některé útoky si u ní objednala přímo čínská vláda.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CyberGym Europe

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) obvinil z útoků čtyřiatřicetiletého Li Siao-jüa a třiatřicetiletého Tung Ťia-č’eho. Muži spolu studovali elektrické inženýrství na čínské univerzitě v Čcheng-tu a podle vyšetřovatelů je v posledních deseti letech spojoval i způsob obživy. Pomocí kybernetických útoků údajně ukradli data od stovek firem, která jim poté odprodávali zpět nebo pro ně našli nového kupce. 

"Dvojice čínských hackerů spolupracovala s čínským ministerstvem státní bezpečnosti," uvedl k tomu představitel amerického ministerstva spravedlnosti John Demers. 

Pekingu měli dodávat data od výrobců zbraní, společností zabývajících se bezpečností, vývojem softwaru, elektroniky nebo her, firem vyvíjejících umělou inteligenci či zaměřených na solární energetiku. A také data z vojenských satelitních programů. Hackeři přitom neútočili jen na americké společnosti, ale jejich cíle se nacházely i v Austrálii, Velké Británii, Německu, Japonsku nebo Belgii, vypočítává z nově odtajněné žaloby na hackery britský deník The Guardian.

Cílem byly i farmaceutické firmy. "Nejnověji obžalovaní zkoumali slabá místa v počítačové síti firem vyvíjejících vakcínu na covid-19, testování a léčbu," stojí v dokumentech. Ty však už neupřesňují, zda se hackerům podařilo citlivá data odcizit.

Kromě toho měla podle žaloby čínská vláda zájem také o informace o "neziskových organizacích, jednotlivých disidentech, kněžích a demokratických a lidskoprávních aktivistech ve Spojených státech a v zahraničí, včetně Číny a Hongkongu," doplňuje deník.

Hackeři prý čínským úřadům předávali hesla k soukromým e-mailům těchto lidí. V jejich schránkách byla i korespondence mezi disidenty a dalajlamou, duchovním vůdcem Tibetu, který je kvůli obavám z perzekuce ze strany komunistické vlády už desetiletí v indickém exilu.

Neúcta k vědcům, říká Čína

Útočníci měli během deseti let ukrást obchodní tajemství v hodnotě stovek milionů dolarů. "Je to jedna z nejplodnějších skupin hackerů, které jsme vyšetřovali," komentoval jejich počínání speciální agent FBI Raymond Duda. Zástupce ředitele FBI David Bowdich označil hackerské útoky ze strany Číny za tak velkou hrozbu, že "žádné podobné v současnosti nečelíme", cituje ho web Politico

Zmiňovaná žaloba amerického ministerstva spravedlnosti Liho a Tunga obviňuje z jedenácti zločinů, mezi kterými je i krádež státního tajemství, identity a duševního vlastnictví. 

Jak ale uvádí americká stanice CNN, možnost, že by byli za zločiny skutečně odsouzeni, je minimální. Muži totiž podnikali útoky z čínského území, kde pobývají i nyní. A Spojené státy nemají s Čínskou lidovou republikou podepsanou dohodu o vydávání vězňů, aby se o této možnosti mohly s Pekingem vůbec bavit.

Čína navíc podobná obvinění odmítá. "Taková obvinění ukazují neúctu k čínským vědcům a jejich úspěchům, a navíc mohou narušit mezinárodní spolupráci ve vědě a výzkumu," ohradil se proti žalobě čínský velvyslanec ve Velké Británii Liou Siao-ming. "Svět musí oponovat a silně odmítnout taková bezpředmětná obvinění," napsal na Twitter

Ostudný klub národů

Američané si za svými obviněními přesto stojí. "Čína spolu s Ruskem, Íránem a Severní Koreou obsadila místo v tomto ostudném klubu národů, který poskytuje bezpečné útočiště pro kriminálníky v kyberprostoru," uvedl Demers. 

"Zveřejnili jsme tato obvinění nyní, abychom dali čínským lídrům, kteří kyberútoky řídí, na vědomí, že za krádež našeho technologického a duševního majetku hrozí vážné důsledky a rizika," dodal podle amerického deníku Washington Post Bowdich. 

Žaloba je dalším krokem americké vlády proti Pekingu, který uskutečnila v posledních týdnech. Spojené státy zavádí také sankce proti utlačování muslimské menšiny Ujgurů, kritizují Čínu kvůli šikaně zemí a firem nebo za zabírání území ve sporném Jihočínském moři.

Video: Svět je zranitelný, žádná technologie není bezpečná, temná strana mě neláká, říká český hacker

Nikdy jsem nechtěl být zlý hacker, přejít na temnou stranu. Když najdete nějakou zranitelnost systému, je to euforie, jako se dostat do Bílého domu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy