Řím - Pobouření. To byly první reakce Itálie na rozhodnutí římského vojenského soudu, který umožnil volný pohyb bývalému důstojníkovi SS Erichu Priebkemu. Ten si v domácím vězení v Římě odpykává doživotní trest za válečné zločiny.
Rozhořčení dali najevo nejen pozůstalí po Priebkeho obětech z druhé světové války, ale rovněž političtí představitelé a židovská sdružení, uvádí agentura AP.
Soudci svým rozhodnutím z minulého měsíce chtěli Priebkemu umožnit, aby v rámci svého trestu mohl pracovat, a to v římské advokátní kanceláři svého obhájce a poručníka Paola Giachiniho. Priebkemu je už 93 let a o obsahu jeho práce nepadlo u soudu ani slovo.
"Bude pracovat jako překladatel"
Giachini prohlásil, že využije Priebkeho jako překladatele. Ten mluví německy, italsky, anglicky a španělsky. Do kanceláře však bude Priebke chodit jen tehdy, když to bude "nezbytné", sdělil advokát. Podle Giachiniho ostatně soud nemohl Priebkemu žádost o uvolnění vězeňského režimu odmítnout, protože italské zákony připouštějí tuto výhodu všem odsouzeným po deseti letech vzorného chování.
O Pribkeho propuštění
"Co asi tak může třiadevadesátiletý člověk dělat pro právní kancelář? Je to prostě absurdní. Je to cesta jak obejít verdikt," - Amos Luzzatto, římská židovská obec
Problémem ale je, že jeden z nejvyšších zástupců Hitlera v Římě se dostal do vězení kvůli podílu na vraždě 335 italských civilistů, které jeho jednotka popravila jako odplatu za partyzánský útok.
Solidaritu s rozhořčením rodin obětí po Priebkeho masakru dal najevo především římský starosta Walter Veltroni, který je přesvědčen, že proti nynějšímu rozhodnutí soudu je třeba podat odvolání.
Představitel římské židovské obce Amos Luzzatto považuje verdikt soudu za skandální. "Co asi tak může třiadevadesátiletý člověk dělat pro právní kancelář? Je to prostě absurdní. Je to cesta jak obejít předcházející verdikt," prohlásil Luzzatto v rozhovoru pro list Corriere della Sera.
Největší římský masakr druhé světové války
Třiadevadesátiletý Priebke patřil za druhé světové války k nejvyšším hitlerovským představitelům v Římě, kde sloužil ve funkci kapitána SS. Po válce se mu podařilo uprchnout do Argentiny, odkud byl ale v roce 1995 vydán italské spravedlnosti.
Proces se táhl čtyři roky, než římský vojenský soud poslal bývalého esesáka na doživotí za mříže. O rok později byl ale Priebke kvůli chatrnému zdraví přemístěn do domácího vězení v domě svého římského poručníka.
Priebke byl také jedním z hlavních aktérů největšího masakru druhé světové války v Římě. 24. března 1944 se nacisté v Ardeatinských jeskyních nedaleko metropole pomstili popravou nevinných civilistů za smrt 33 příslušníků své vojenské policie, které přepadli italští odbojáři.
Priebke sám přiznal, že zastřelil dvě oběti, hájil se ale poukazem na to, že pouze plnil rozkazy svých nadřízených, a proto za popravy nenese žádnou odpovědnost.