Dunaj je stále špinavý, vinno je i Česko

Tomáš Fránek
29. 6. 2006 11:56
Brno - V povodí Dunaje - druhé největší evropské řeky - je silně znečištěno přes tisíc kilometrů řek a potoků.
Také Slovensko zastihly povodně, ale zatímco některé oblasti musely být evakuovány, na rozvodněný Dunaj v centru Bratislavy se v rámci víkendové procházky během prosluněného dne přišlo podívat tisíce lidí...
Také Slovensko zastihly povodně, ale zatímco některé oblasti musely být evakuovány, na rozvodněný Dunaj v centru Bratislavy se v rámci víkendové procházky během prosluněného dne přišlo podívat tisíce lidí... | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Mohou za to do značné míry i vodní toky na Moravě.

Celé povodí Dunaje, které zabírá plochu přes osm set tisíc kilometrů čtverečních od Černého lesa v Německu až po deltu Dunaje ležící na hranici mezi Rumunskem a Ukrajinou, totiž podle sdružení Arnika pořád znečišťují odpady z průmyslu a polí. Týká se to přitom až osmdesáti milionů obyvatel, kteří v okolí Dunaje žijí.

Na znečištění Dunaje se významně podílí i Morava, navzdory tomu, že byly postaveny nové čističky odpadních vod a zpřísněny limity pro vypouštění škodlivých látek.

Za znečištění mohou zemědělci

"Na Moravě jsou stále silně znečištěné některé řeky, například Trkmanka, Litava, Daníž či Olšava, které patří právě do povodí Dunaje," uvedl Milan Havelka ze sdružení Arnika, koordinátor Mezinárodních dnů Dunaje, svátku, který se od roku 2004 slaví vždy 29. června po celé Evropě. 

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Mezinárodní den Dunaje (29. června) Česko:
V Kroměříži proběhne akce "Podpořme život v našich řekách a jejich okolí". Je organizována jako součást kroměřížského Týdne dětí a na programu dne budou převážně soutěže spojené s výkladem o životě v našich řekách. Uskuteční se také beseda o "velké" a "malé" lodní dopravě.
Slovensko:
V Bratislavě bude zdarma plavba lodí po Dunaji, otevřeny budou areál vodních sportů Divoká voda v Čunově a informační středisko v Gabčíkovu, součástí oslav budou soutěže pro děti, představení záchranářů a potápěčů a večerní koncert.

Ročenka jakosti povrchových vod vydaná Povodím Moravy označuje za nejproblematičtější látky ve vodě fosfor, zinek a rtuť. A podle zástupců Arniky zhoršují kvalitu vod v povodí Moravy taky pesticidy používané zemědělci.

Mezi patnáci nejvíce používanými pesticidy v Česku jsou isoproturon, alachlor, trifluralin a chlorpyrifos. A hodnoty chlorpyrifosu, pesticidu narušujícího hormonální systém živočichů a lidí, překračují stanovené normy po celé střední a jižní Moravě (Raškov, Olomouc, Bezměrov, Otrokovice nebo Kunovice).

Podle průzkumů evropských organizací sdružujících ekologické zemědělce se do Dunaje a jeho přítoků dostává ročně přes 624 tisíc tun dusíku a přes 45 tisíc tun fosforu. A právě zemědělská výroba se na znečištění řek podílí výrazně. U dusíku i fosforu končícím ve vodních tocích podíl zemědělců převyšuje třicet procent.

Stav se zhoršuje už sto let

Podle údajů občanského sdružení Unie pro řeku Moravu, které je součástí Dunajského enviromentálního fóra, se stav životního prostředí kolem řek povodí Dunaje za uplynulá desetiletí zhoršil výrazně. Například před 100 lety zde existovalo o 80 procent více říčních niv než nyní.

Z těch nynějších přitom je asi pouze polovina ve stavu, který se přibližuje přirozeným podmínkám. Znečištění vody degraduje některé oblasti a mnoho úseků řek bylo regulováno nebo ovlivněno nějakou jinou formou.

Mírné zlepšení situace v celém povodí Dunaje, kdy se znečištění podařilo snížit na úroveň ze začátku osmdesátých let, přinesla výstavba čistíren odpadních vod (v Rakousku je čistírnami vybaveno téměř devadesát procent obcí). 

Letos v dubnu se Dunaj vylil ze svých břehů v Rumunsku, které je jedním z jeho největších znečišťovatelů.
Letos v dubnu se Dunaj vylil ze svých břehů v Rumunsku, které je jedním z jeho největších znečišťovatelů. | Foto: Reuters

Nové čistírny vyrostly také v pěti rumunských přístavech, v nichž vodu v Dunaji znečistil před šesti roky kyanid ze zlatého dolu v Baia Mare. Ke zlepšení čistoty vody přispělo také uzavření velkých státních podniků především v Rumunsku, které vodu v řece výrazně znečišťovaly.

Co přinese rostoucí ekonomika?

Odborníci ale upozorňují, že situaci může znovu zhoršit ekonomické oživení v zemích, jako je Bulharsko, Rumunsko, Srbsko nebo Chorvatsko. A taky rostoucí přeprava zboží po řece. Právě před tím varuje Světový fond ochrany přírody (WWF).

"S rozšířením EU se bude Dunaj více využívat jako dopravní cesta, což hrozí desertifikací krajiny, vymizením fauny a flory a zvýšením nebezpečí záplav," upozornil fond.

Podle zástupců WWF nesmí být řečiště příliš prohlubováno a nesmí se zvyšovat počet přehrad.

Obavy jsou také z toho, že zvýšená doprava po Dunaji způsobí větší množství nehod lodí. Ta poslední se stala včera v Bratislavě, kdy se srazily dvě lodě a do vody vyteklo na patnáct tisíc litrů benzínu.

 

Právě se děje

Další zprávy