163 karátů bez jediného kazu. Šperk s největším diamantem svého druhu vydražili za 733 milionů korun

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 15. 11. 2017 0:15
Největší diamant, jenž byl kdy na aukci představen, v úterý vydražila aukční síň Christie's v Ženevě za 33,8 milionu dolarů (733,2 milionu Kč). Kámen bez jediného kazu s názvem The Art of de Grisogono váží 163,41 karátů a je zavěšen na náhrdelníku ze smaragdů a menších diamantů. Ten je navržen tak, že lze diamant vyjmout a umístit do jiného klenotu.
Náhrdelník se 163karátovým diamantem.
Náhrdelník se 163karátovým diamantem. | Foto: Reuters

Ženeva - Je to nejdražší náhrdelník na celém světě. Za 33,8 milionu dolarů (733,2 milionu Kč) vydražila v úterý aukční síň Christie's v Ženevě šperk pyšnící se největším čirým diamantem svého druhu.

Má 163,41 karátu a je součástí náhrdelníku, který vyrobilo švýcarské klenotnictví de Grisogono.

Náhrdelník je asymetrický. Jednu stranu tvoří 18 menších diamantů, zatímco na druhé jsou dvě řady 66 smaragdů. Středem všeho je velký čirý diamant, který je nejcennějším a nejdražším diamantem ve své kategorii.

Klenotníci ho vyřezali ze 404karátového surového diamantu, který pochází z Angoly.

"Je o 50 karátů těžší než poslední tohoto druhu," uvedl podle americké stanice NBC Rahul Kadakia, ředitel šperkařského oddělení aukční síně Christie's. "Je zcela dokonalý."

Překonáním hranice 30 milionů dolarů se stal nejdražším náhrdelníkem, jaký byl kdy prodán. Částka zahrnuje daň i kupní provizi, informovala aukční síň.

Diamant je jako dřevo

Samotný diamant vytěžili horníci loni v únoru na východě Angoly. Byl to 27. největší bílý diamant na světě a vůbec největší nalezený v této jihoafrické zemi.

Spektrografická analýza v New Yorku potom ukázala, že se jedná o diamant typu IIA, barvy D, který je velmi cenným pro svou průhlednost a zbarvení.

Na leštění surového kusu se v newyorské firmě Julius Klein Group podílelo deset specialistů. Celý proces trval 11 měsíců.

"Diamant je jako dřevo, má jádro," citoval server aukční síně Christie’s osmdesátiletého mistra Bena Greena, který se na zpracování drahého kamene podílel. "Můžete ho přeříznout nebo rozdělit podél jádra," dodává Green.

Pomocí tradičních nástrojů Green rozdělil tento vzácný diamant čistě na dva kusy. Následovaly týdny práce na lešticích kotoučích, kdy se postupně zarovnávaly jednotlivé plochy drahokamu. Tak vznikl jeho finální tvar.

Smaragdy pro štěstí

Loni v prosinci putoval diamant z New Yorku do Ženevy do klenotnictví de Grisogono. Jeho zakladatel Fawaz Gruosi a pět návrhářů potom vymýšleli podobu šperku, do kterého diamant zasadí.

"Nikdy mě nenapadlo, že budu pracovat se 163karátovým diamantem této kvality," říká nyní Gruosi. "Nikdy jsem neměl nouzi o kreativní nápady, ale tentokrát jsem cítil obrovský tlak, 'obléknout' tak úžasný diamant. Nemohl jsem udělat něco příliš jednoduchého ani to, co už tady bylo. Chtělo to něco zvláštního," dodává.

Na výsledném "díle" pracovalo 14 šperkařů a celá práce jim zabrala 1700 hodin.

"Skvěle to ladí - hlavní kámen spolu s náhrdelníkem. Je to nádherný kousek," pochvaluje si Gruosi, podle něhož jsou klíčové i malé smaragdy z boku šperku. Podle něj mají přinášet štěstí.

Podprsenka za dva miliony dolarů. Je z diamantů topazů a safírů
 

Právě se děje

Další zprávy