Za hlavní problém, kvůli kterému se konference prodlužovala, označila agentura AP vytvoření fungujícího mezinárodního trhu s emisními povolenkami, a otázku, zda by některé země mohly získat peníze za škody, které klimatické změny již způsobily.
Rozpory mezi státy byly natolik velké, že se jednání prodlužovalo do pozdních nočních hodin. Někteří z přítomných ministrů údajně rokovali celou noc. Eurokomisař pro energetiku a ochranu klimatu Miguel Arias Caňete zůstával i v sobotu ráno optimistický. "Jednání o změně klimatu se protáhnou… Dokument, který učiní pařížskou dohodu o klimatu akceschopnou, je ale na dosah ruky," napsal na twitteru. Přesné detaily dohody, uzavřené v sobotu večer, zatím nejsou známy.
Deal! In Europe, and working united as Europeans, we have reached a balanced deal on the rules to turn the #ParisAgreement into action. This is a success for multilateralism and the global fight against climate change. #COP24 🇪🇺❤️🌍 pic.twitter.com/a95Yny8a7C
— Miguel Arias Cañete (@MAC_europa) December 15, 2018
Rychlé a bezprecedentní změny
Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu (IPCC) v říjnu uvedl, že růst oteplování lze udržet na úrovni 1,5 stupně Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období, ale vyžadovalo by to rychlé a bezprecedentní změny v lidském chování. Schválení zprávy IPCC se o minulém víkendu stalo na katovické konferenci jablkem sváru. Spojené státy, Rusko, Saúdská Arábie a Kuvajt, tedy velcí producenti fosilních paliv, se postavily proti tomuto kroku.
Hlavním cílem 24. konference OSN o změnách klimatu (COP24) v polských Katovicích bylo přijetí pravidel, která by umožnila úplnou realizaci cílů pařížské klimatické dohody z roku 2015. Tou se vůdci zemí z celého světa zavázali udržet zvyšování teploty "výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně" v porovnání s teplotou v předindustriálním období, respektive proti období 1850-1900.
Růst teplot přitom už dosáhl hranice jednoho stupně a současné národní cíle týkající se emisí skleníkových plynů by podle odborníků oteplování zastavily až na hodnotě tří stupňů. Konference s téměř dvěma stovkami účastníků včetně České republiky začala v neděli 2. prosince plenárním zasedáním. Skončila až v sobotu. Českou delegaci na COP24 vedl ministr životního prostředí Richard Brabec.
VIDEO: O blížící se klimatické katastrofě v ČR mlčíme, říká Pixová.