Drama v bouři. Děti v inkubátorech snášeli z 9. patra

Martin Novák Martin Novák
1. 11. 2012 8:31
Newyorské univerzitní nemocnici selhaly záložní generátory, situace byla kritická
Přistaveno bylo sedmdesát sanitek...
Přistaveno bylo sedmdesát sanitek... | Foto: Reuters

New York - Bouře Sandy pomalu utichá, Amerika sčítá škody a začíná uklízet spoušť, kterou voda, vítr i oheň napáchaly.

O dramatické chvíle nebyla nouze, ale málokde byla situace tak kritická jako na Manhattanu v Langoneho zdravotnickém centru, které spadá pod Newyorskou univerzitní nemocnici.

Tamní vedení a personál si prošly noční můrou každého lékaře. Jejich nemocnice, kde leželi těžce nemocní pacienti a například i novorozenci v inkubátorech, se ocitla bez elektrického proudu.

Komplex se nacházel v zóně evakuace, ale starosta New Yorku Michael Bloomberg nechal nemocnici otevřenou. Výpadek proudu postihl celý dolní Manhattan, a tedy i nemocnici, která se nachází za First Avenue.

Budova přešla na záložní generátory, ale i ty po dvou hodinách selhaly.

Do sklepních prostor a přízemí se dostala voda a během půl hodiny všechny zdroje elektřiny postupně vypadly. Velká nemocnice se ponořila do tmy.

Začal závod s časem. Bylo nutné pacienty v kritickém nebo horším stavu dopravit rychle do nemocnic, kde proud šel, a mohly tak přijímat.

Před centrum se sjížděly desítky sanitek, v jednu chvíli jich bylo až sedmdesát. Personál mezitím snášel po schodech jednoho pacienta za druhým. Většinu z nich z patnáctého patra.

Nakládání pacientů před nemocnicí.
Nakládání pacientů před nemocnicí. | Foto: Reuters

Z devátého patra přemisťovali novorozence z inkubátorů. Po schodech je nesli s mimořádnou opatrností, sami si svítili. U úst každého mimina sestra držela dýchací přístroj.

Do schodů a ze schodů. Mnohokrát

Venku všechny nakládali do sanitek, kolem nich už naplno zuřila Sandy. Celkem v těchto podmínkách přenesli zhruba 260 lidí, z toho dvacet dětí. Někteří členové personálu šli nahoru a dolů po schodech až patnáctkrát.

"Selhal jeden generátor, pak druhý, veškeré zálohy. Během půl hodiny byl konec," řekl televizi CBS doktor Robert Grossmann, ředitel zdravotnického centra.

Přiznal, že s až takovou ničivou silou Sandy nemocnice nepočítala. "Je těžké si představit horší situaci, ale vůbec nejhorší by bylo, kdybychom ztratili život nějakého pacienta," uvedl Grossmann.

Otázkou je, proč generátory selhaly, když je před tím vedení nemocnice testovalo a fungovaly. Podle některých názorů je poškodila voda. Gary D. Cohn z banky Goldman Sachs a člen správní rady nemocnice řekl televizi Bloomberg, že generátory nebyly "žádný zázrak techniky" a při rekonstrukci je nemocnice vymění.

Foto: Reuters

"Část infrastruktury nemocnice je dost zastaralá, správní rada o tom ví," uvedl Kohn.

Americká asociace nemocnic (AHA) podle své mluvčí prověří, jak je možné, že generátory nefungovaly.

Na Bulovce mají pět agregátů

Ve většině evropských zemí je existence záložního zdroje energie v nemocnicích povinná ze zákona. Například pražská Fakultní nemocnice na Bulovce má celkem pět agregátů. Jeden centrální a čtyři menší, vlastní agregáty mají například oddělení ortopedie a onkologie.

"Všechny se zkoušejí vždy první středu v měsíci naostro. Tedy že skutečně zajišťují proud pro celou nemocnici," řekl Aktuálně.cz mluvčí Bulovky Martin Šalek.

Centrální agregát Bulovky byl podle něj vyroben v Rakousku v osmdesátých letech.

 

Právě se děje

Další zprávy