Drama únosu skončilo: Dítě přežilo, únosce je mrtev

ČTK ČTK
5. 2. 2013 10:18
Chlapce se podařilo osvobodit při akci agentů FBI, kteří vnikli do podzemního úkrytu
Zvláštní agent FBI Steve Richardson oznamuje novinářům, že záchranná operace se podařila a unesený chlapec byl zachráněn. Přihlíží místní šerif Wally Olson.
Zvláštní agent FBI Steve Richardson oznamuje novinářům, že záchranná operace se podařila a unesený chlapec byl zachráněn. Přihlíží místní šerif Wally Olson. | Foto: Reuters

Midland City - Dramatický příběh únosu pětiletého chlapce v americkém státě Alabama je po téměř týdnu u konce. Únosce Jimmy Lee Dykes zemřel při akci policistů, kteří vnikli do podzemního úkrytu, kde dítě držel. Chlapce se podařilo policistům osvobodit.

Do podzemního bunkru u únoscova domu pronikli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) proto, že pětašedesátiletého Dykese spatřili se zbraní v ruce. Zvláštní agent Steve Richardson řekl novinářům, že chlapci hrozilo "bezprostřední nebezpečí".

Dykes unesl dítě ze školního autobusu minulé úterý. Přitom zabil řidiče, který se školáky snažil chránit. S uneseným chlapcem pachatel nakládal jako s rukojmím, policisté proto začali s mužem vyjednávat. Motiv jeho činu byl ale do poslední chvíle zahalen tajemstvím.

Podle agenta Richardsona se navíc v posledních 24 hodinách průběh vyjednávání zhoršoval. FBI nesdělila k zásahu ani ke způsobu, jímž Dykes zemřel, žádné další podrobnosti. Nejmenovaný zdroj z místní policie agentuře Reuters řekl, že při akci byl použit granát. Místní lidé z okolí Dykesova domu ve městě Midland City pak tvrdí, že slyšeli nejméně jeden výstřel.

Chlapce, který má údajně ve středu narozeniny, označila policie jako Ethana. Dítě podle agentury Reuters trpí Aspergerovým syndromem, což se projevuje narušením v oblasti sociálního zapojení, komunikace a představivosti.

Při zásahu se mu podle informací policie nic nestalo. Podle Richardsona jej převezli do nemocnice, nejevil však známky žádné psychické újmy způsobené únosem.

Dykes byl podle dostupných informací vyznamenaným válečným veteránem z Vietnamu, který se začal vyhýbat lidem a odcizil se i svým příbuzným.

Únosce Jimmy Lee Dykes při zásahu FBI zemřel
Únosce Jimmy Lee Dykes při zásahu FBI zemřel | Foto: Reuters

Dykes podle dostupných zpráv Ethanovi fyzicky neublížil. Úřad šerifa již dříve ocenil, že únosce dovolil, aby chlapci byly dopraveny jeho léky a také hračky a omalovánky. Hoch si také vyžádal sýrové sušenky.

Podle soudních záznamů byl Dykes na minulou středu předvolán k soudu kvůli tomu, že ohrožoval své sousedy, když před měsícem projížděli kolem jeho domu. Sousedi tvrdí, že na ně křičel a střílel do vzduchu kvůli tomu, že prý poničili svým vozem cestu u jeho domu.

Paranoik a samotář

Dykes dříve pracoval jako řidič kamionu a do Midland City se přistěhoval asi před rokem. Další sousedé uvedli, že to je paranoidní a bojechtivý muž, který ubil psa jednoho ze sousedů, protože vběhl na jeho pozemek. Vyhrožoval prý i dětem, které se k jeho pozemku přiblížily. Obecně je považován za podivínského samotáře.

Většina škol v oblasti zůstala uzavřená, ačkoli podle dřívějších zpráv mělo být vyučování již obnoveno. Výuka tak začne v úterý.

Zastřeleného řidiče autobusu, který měl v neděli pohřeb, považují místní za hrdinu. "Nezasloužil sis zemřít, ale ty jsi zemřel, když jsi nás chránil," citovala agentura AP pietní vzkaz od jednoho z dětí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy