Střelec v Alabamě při noční jízdě pozabíjel deset lidí

Zahraničí Zahraničí
11. 3. 2009 10:35
Polovinu zabitých tvořili příbuzní pachatele, jehož motivy jsou zatím neznámé
Vyšetřovatelé prozkoumávají alabamský obchod, jedno z míst, kde noční střelec zaútočil.
Vyšetřovatelé prozkoumávají alabamský obchod, jedno z míst, kde noční střelec zaútočil. | Foto: Reuters

Samson, Alabama - Nejméně desítka lidí zahynula při sérii nočních útoků na pomezí amerických jižních států Alabama a Florida. Na svědomí je má podle policie jediný střelec, který byl s polovinou obětí v příbuzenském vztahu a který nakonec obrátil zbraň i proti sobě.

Motivy řádění muže, jenž byl identifikován jako Michael McLendon, zatím nejsou známy. Případem se vedle místní policie zabývá i Federální úřad vyšetřování (FBI), který už na místo vyslal své agenty.

Jak informovala CNN, podle policií předběžně sestavené chronologie případu začal McLendon s vražděním kolem čtvrté hodiny odpoledne místního času ve městě Kinston na pomezí Alabamy a Floridy v domě, který sdílel se svou matkou Lisou

Policii zavolal na místo činu kolemjdoucí, který si všiml, že dům je v plamenech. Hasiči pak vevnitř objevili tělo Lisy McLendonové a čtyř psů. Žena byla podle koronera zastřelena.

Útočník se pak vydal do nedalekého města Samsonu v sousedním okrese, kde zastřelil oba své prarodiče, strýce a tetu, kteří společně seděli na verandě. Ze Samsonu se střelec vydal na východ do devatenáct kilometru vzdálené Ženevy.

Cestou zaútočil i na policejní hlídku. Ženevský policejní šéf Frankie Lindsay uvedl, že ho zachránila jeho neprůstřelná vesta.

"Moje auto zasáhlo asi jedenáct dávek, úlomky kulek mi pronikly do ramene," popsal BBC.

Kromě toho McLendon zaútočil u benzínové stanice, v obchodě a v několika dalších domech v Samsonu a Ženevě.

Foto: Reuters

Mezi oběťmi tragédie jsou i manželka a dítě zástupce místního šerifa a tři další lidé, zřejmě náhodní kolemjdoucí, které si vrah nijak pečlivě nevybíral.

"Střílel na obyčejné lidi, kteří si hleděli svého," cituje CNN alabamskou státní senátorku Harri Anne Smithová, kterou o incidentu podrobně informovali strážci zákona.

Nakonec vrah zajel do místní železárny, kde pracoval, a zastřelil se.

Dvoutisícové městečko Samson i zhruba jednou tak velká Ženeva leží v poklidné zemědělské oblasti. Místní komunita je podle zpravodajů tragédií o to více zděšena.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy