Karadžić se z vězení přes telefon zúčastnil konference se srbskými nacionalisty

ČTK ČTK
7. 5. 2019 18:56
Soud OSN v Haagu v úterý zahájil vyšetřování incidentu, při kterém se odsouzený válečný zločinec Radovan Karadžić ze své cely v Haagu po telefonu zúčastnil konference pořádané srbskými nacionalisty v Černé Hoře. Informoval o tom černohorský server Portal Analitika.
Radovan Karadžić
Radovan Karadžić | Foto: Reuters

Bývalý bosenskosrbský předák Karadžić byl před necelými dvěma měsíci odsouzen na doživotí za genocidu a zločiny spáchané za krvavé války v Bosně a Hercegovině v letech 1992 až 1995. Rozsudek vynesl justiční orgán zřízený Radou bezpečnosti OSN zvaný Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT).

Podle Portalu Analitika dosud není jasné, jak se odsouzenci podařilo s účastníky konference spojit. MICT v úterý uvedl, že zahájil vyšetřování "neschválených" telefonických hovorů Karadžiče v posledních dnech. Představitel soudu Olufemi Elias řekl, že je důvod se domnívat, že odsouzený neschváleným hovorem porušil zákon. Soud bude napříště sledovat veškerou Karadžičovu telefonickou komunikaci.

Karadžić na konferenci zopakoval svou tezi, že národy i děti se shodně "rodí v krvi". Na akci osobně vystoupil i Momčilo Krajišnik, bosenskosrbský nacionalistický politik a někdejší Karadžičův blízký spolupracovník, který byl stejně jako Karadžić odsouzen za podíl na zločinech za války v Bosně. Konference se konala v takzvaném Srbském domě v Podgorici, který nechala postavit vláda v Bělehradě a který slouží jako místo shromažďování srbské menšiny v Černé Hoře.

Loni v listopadu trestní tribunál nařídil sledování všech telefonických hovorů také u dalšího odsouzeného válečného zločince - Ratka Mladiče. Bývalý bosenskosrbský generál po telefonu vystoupil v ranním pořadu srbské televize Happy. Pohovořil zde s hostem ve studiu Vojislavem Šešeljem, který pro podezření ze spáchání válečných zločinů strávil v haagském vězení jedenáct let. V roce 2016 byl ale zproštěn obžaloby.

MICT v minulosti čelil kritice poté, co v roce 2017 bezprostředně po vynesení odsuzujícího rozsudku přímo v soudní síni spáchal sebevraždu kyanidem Slobodan Praljak. Vyšetřovatelé nedokázali objasnit, jak si bývalý bosenskochorvatský generál ampulku s jedem opatřil.

 

Právě se děje

Další zprávy