Bílé útesy u Doveru jsou na prodej. Hrozí, že poslední část pozemků skoupí developeři

Zahraničí Zahraničí
5. 9. 2017 19:36
Britský farmář prodává své pozemky na Bílých útesech doverských. Cena je 2,5 milionu liber (skoro 71 milionů korun). Půdu se snaží koupit nezisková organizace National Trust, která vlastní celé zbývající území doverských útesů. Nyní vyhlásila veřejnou sbírku. Pokud během následujících tří týdnů neshromáždí chybějící milion liber, pozemek podle ní skončí v rukou developerů.
Bílé útesy doverské.
Bílé útesy doverské. | Foto: ČTK

Dover - Byla to první věc, kterou viděli britští vojáci, když se vraceli domů z druhé světové války. Bílé útesy u Doveru jsou však nyní na prodej. A podle aktivistů hrozí, že skončí v rukou developerů.

Majitelem posledního kusu "vstupní brány do Velké Británie", jak se útesům někdy přezdívá, je zatím místní farmář. Ten se však nedávno rozhodl svůj pozemek o rozloze 700 tisíc metrů čtverečních prodat.

Cena je 2,5 milionu liber (skoro 71 milionů korun).

Celé zbývající území, na kterém se doverské útesy nacházejí, vlastní nezisková organizace National Trust. Ta nyní vyhlásila veřejnou sbírku, aby mohla i poslední pozemky odkoupit.

Chybí jí milion liber (v přepočtu 28 milionů korun) a čas má jen do 22. září.

Velké plány

National Trust má s křídovými útesy velké plány. Pokud se organizaci podaří vybrat zmíněný milion, plánuje na půdě, kde se teď pěstují zemědělské plodiny, obnovit louky.

Na nich se budou pást exmoorští poníci, čímž se obnoví tradiční ráz krajiny.

Zároveň by vznikly další přístupové cesty pro návštěvníky a turisty.

Exmoorští poníci.
Exmoorští poníci. | Foto: Wikimedia Commons

"Bílé útesy jsou výjimečné. Mnoho lidí je chápe jako součást našeho kulturního dědictví," řekla britskému listu The Telegraph Virginia Portmanová z organizace National Trust.

Její snahy podpořily i některé britské celebrity. Mezi nimi stoletá zpěvačka Vera Lynnová, která v roce 1942 nazpívala válečnou baladu s názvem Bílé útesy doverské.

"Ty ikonické bílé útesy jsou významné pro mnoho lidí. Často to byl první pohled na domov pro naše statečné hochy, kteří se vraceli z války. A budou i nadále představovat důležité britské ideály, jako je naděje a odolnost i v těch nejtěžších dobách," uvedla Lynnová.

Jak dodává Portmanová, na pobřeží navíc žije mnoho živočichů - včetně sokola stěhovavého, skřivana nebo několika druhů motýlů. Je tu také nespočet druhů květin a trav, včetně hadince obecného nebo tořiče pavoukonosného.

Od Římanů až po nacistické letectvo

Útesy se táhnou od města Folkestone přes Kingstown až k Doveru. Jsou vysoké zhruba 110 metrů.

Římané podle nich nazvali území Anglie Albionem, což v překladu znamená "bílé útesy".

Doverské útesy navíc po staletí inspirovaly řadu umělců a spisovatelů v čele s dramatikem Williamem Shakespearem.

Byly významné i z vojenského hlediska. Útesy byly tím prvním, co museli překonat dobyvatelé britských ostrovů od starověkých Římanů přes normanské dobyvatele až po nacistické letectvo.

Jedna z největších britských firem, která se zabývá sledováním provozu na železnici, představila budoucnost cestování vlakem. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy