Peking spustil hon na "loajální komunisty". Prezidenta Číny obvinili z pěstování kultu osobnosti

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
1. 4. 2016 19:30
Dopis, který se objevil tento měsíc na internetu, kritizuje kult osobnosti, který kolem sebe prezident Si Ťin-pching upevňuje. Muže, který tento týden strávil několik dní na návštěvě Prahy, vyzývá k rezignaci. Podepsaný je anonymními "loajálními členy komunistické strany". "Soudruhu Si Ťin-pchingu, máme pocit, že nemáte schopnosti vést stranu a národ směrem k budoucnosti, a věříme, že už se více pro funkci generálního tajemníka nehodíte," vzkazují mu. Peking zareagoval s nečekanou razancí, tím ale k dopisu přitahuje ještě více pozornosti.
Čínský prezident Si Ťin-pching.
Čínský prezident Si Ťin-pching. | Foto: Reuters

Peking - Na začátku byl obyčejný dopis. Krátká anonymní zpráva volající po odstoupení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, která prolétla webem.

"Soudruhu Si Ťin-pchingu, máme pocit, že nemáte schopnosti vést stranu a národ směrem k budoucnosti, a věříme, že už se více pro funkci generálního tajemníka nehodíte," stálo v něm.

Zatímco řada obyčejných Číňanů nad těmito řádky zpočátku zřejmě jen mávla rukou, reakce komunistického aparátu listu během několika týdnů dodala punc zásadní důležitosti.

Začalo zatýkání, výslechy, lov na autory a šiřitele textu podepsaného sice anonymními, zato "loajálními členy komunistické strany". Podle britského serveru The Guardian už bylo zadrženo okolo dvaceti lidí.

Dopis se nejprve objevil na americkém - ale čínsky psaném - serveru Canyu, za kterým stojí lidskoprávní aktivista Cchaj Čchu. Následně byl začátkem března krátce vystaven na čínské zpravodajské stránce Wujie, odkud ho ale rychle smazala cenzura. Pak se v překladu rozšířil i do zahraničí.

Čínský prezident Si ťin-pching tento týden strávil několik dní na návštěvě Prahy.

"Odstup, Si Ťin-pchingu"

Pisatelé sice Si Ťin-pchingovi přiznávají určité zásluhy, zároveň ale kriticky vyjmenovávají věci, které se nepovedly: "Soudruhu Si Ťin-pchingu (…), díky tomu, že schraňujete ve svých rukou veškerou moc a rozhodnutí činíte přímo, dnes čelíme bezprecedentním problémům a krizím ve všech sférách - politické, ekonomické, ideologické i kulturní."

Siovi mimo jiné vyčítají, že odstoupil od dlouhodobé tradice čínské komunistické strany a opustil "demokratický systém kolektivního vedení". Také podle nich dopustil severokorejské jaderné testy nebo návrat amerického vlivu do Asie. Na domácí půdě mu pak vyčítají například ekonomické potíže, nestabilitu na trzích s akciemi a nemovitostmi; a paradoxně i problémy, které doprovázejí jeho protikorupční tažení v rámci komunistické strany.

Nakonec autoři volají rovnou po prezidentově rezignaci.

"Pro osud strany, pro dlouhodobý mír a stabilitu v zemi a pro vaši vlastní bezpečnost a pro bezpečnost vaší rodiny vás žádáme, abyste odstoupil ze všech pozic… Umožněte ústřednímu výboru strany a lidem z národa, aby vybrali ctnostného vůdce, který nás dokáže energicky vést vstříc budoucnosti," zní výzva, která zakončuje znění dopisu.

Lov na autory přitahuje pozornost

Čínské bezpečnostní složky v rámci honu na autory a šiřitele textu zadržely a vyslechly údajně více než dvě desítky lidí. Novináře i rodiny disidentů - mezi nimi například příbuzné čínského žurnalisty, který se k dopisu opovážil vyjádřit.

"Ze začátku to nevypadalo jako nic. Ale vzhledem k té reakci to dnes působí mnohem důležitěji. Jdou po mnoha lidech, v Číně i mimo Čínu," uvedl Bill Bishop, autor newsletteru Sinocism, který sleduje čínskou politiku. Nyní v dopisu komunističtí představitelé zřejmě spatřují opravdovou hrozbu.

Agresivní reakce bezpečnostního aparátu se podle spolupracovníka organizace Amnesty International Williama Neeho Pekingu zrovna nevyplácí. "Vedení agresivní štvanice proti každému, kdo údajně dopis okomentoval, slouží pouze k tomu, že to k dopisu přitáhne větší pozornost. Dodává mu to na trvanlivosti," vysvětluje výzkumník z Hongkongu.

Autor může žít i za hranicemi

Listem The Guardian oslovený univerzitní profesor z Hongkongu Willy Lam se domnívá, že autorem kontroverzního dopisu zřejmě není nikdo z představitelů komunistické strany, ale spíše Číňané žijící mimo hranice lidové republiky. Svými slovy podle něj autoři "vystihli kontroverze, které ve straně vyvolává Siův budovaný kult osobnosti".

Za spuštěním honu na autory tak může stát sám prezident. "Ten dopis se odráží v paranoie, která obklopuje Siovo vedení," míní Lam s tím, že čínský prezident si v rámci upevňování svého postavení nadělal spoustu nepřátel. "Čím více moci získává, tím více paranoidním se stává."

Podle serveru The New York Times mohou za nečekaně tvrdou reakcí na něco, co mohlo být v podstatě jednoduše přehlédnuto, stát i vystrašení lidé z bezpečnostního aparátu, kteří se snaží prezidentovi předvést svoji oddanost. "Reakce ukazují, jak moc jsou nervózní,“ cituje server profesora Kerryho Browna z londýnské univerzity King’s College. "Poukazuje to na strach, že tento pohled bude brán tak, jako by reprezentoval postoj skutečných elit."

 

Právě se děje

Další zprávy