Moskva - Ruská tajná služba FSB zadržela v noci na úterý Američana, o němž tvrdí, že je agentem Ústřední zpravodajské služby (CIA).
"Příslušníci kontrarozvědky FSB zadrželi člena CIA, který pracoval v utajení jako třetí politický tajemník na velvyslanectví USA v Moskvě," citovala agentura Interfax z prohlášení tajné služby.
Americká strana dosud událost odmítla komentovat, nicméně podle informací médií byl zadrženým Ryan Fogle.
Po "provedení nezbytných procedur" byl předán velvyslanectví. Následně ho úřady označily za nežádoucí osobu a nařídily mu, aby co nejrychleji opustil ruské území.
(text pokračuje pod videem)
Měl dostávat milion ročně
Špionka 90-60-90
Zřejmě nejslavnější špionkou posledních let je Anna Chapmanová, jíž se přezdívalo "Špionka 90-60-90", "Femme Fatale" či "Nejtajnější ruská zbraň".
Tu Američané odhalili společně s dalšími ruskými agenty a později vyměněni za čtyři jiné Rusy odsouzené za špionáž pro Západ.
Chapmanová podle FBI představovala nový typ špiona. Žila v New Yorku pod vlastním jménem, úspěšně podnikala, navazovala kontakty a informace řídícím agentům předávala s pomocí bezdrátových komunikačních technologií.
Podle Rusů byl zadržen ve chvíli, kdy se snažil naverbovat jednoho ze zaměstnanců FSB. "Bylo u něj nalezeno technické vybavení, napsané instrukce pro ruského rekruta, stejně jako velká suma peněz," upřesnila kontrarozvědka.
Za spolupráci mu podle ruských médií nabízel milion dolarů ročně a zvláštní bonus za "mimořádně cenné informace". Jen za rozhovor věnovaný možné budoucí spolupráci měl Rus dostat 100 tisíc dolarů.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov si pozval na kobereček velvyslance Michaela McFaula.
Američané jsou aktivnější, zní z Moskvy
Zpráva totiž podle ruských diplomatů přichází v době, kdy zpravodajská aktivita Američanů zesílila. O naverbování se prý pokoušeli už několikrát, ale kontrarozvědka FSB prý měla tyto pokusy pod kontrolou.
Podle všeho navíc incident poškodí už tak pošramocené vztahy mezi Moskvou a Washingtonem. Obě země se v posledních měsících několikrát střetly, což vedlo mimo jiné k zákazu adopcí ruských dětí do USA.
Spolupráce mezi velmocemi z dob studené války se oživila teprve před pár týdny - po atentátu na bostonský maraton, který spáchali čečenští bratři Džochar a Tamerlan Carnajevové.