reklama
 
 

Prototypem ruského agenta je Anna 90-60-90, varuje FBI

1. 11. 2011 12:15
Inteligentní, sexy a špičkově vybaveni. Tak FBI hodnotí novou generaci ruských špionů

Washington/Moskva - Přezdívali jí "Špionka 90-60-90", "Femme Fatale" či "Nejtajnější ruská zbraň".

Právě ona je podle zástupce ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Franka Figliuzziho předobrazem nového typu ruských agentů, kteří jsou pro výzvědnou práci v USA vybaveni špičkovou technologií a vysokou inteligencí.

Řeč je o ruské špionážní hvězdě Anně Chapmanové, kterou Američané dopadli loni.

Figliuzzi pro agenturu AP komentoval pondělní zveřejnění videozáznamu ze sledování sítě deseti ruských agentů, kteří byli loni v USA zatčeni a později vyměněni za čtyři jiné Rusy odsouzené za špionáž pro Západ.

Případ vzbudil velkou pozornost právě kvůli svůdné Chapmanové, která se později v Rusku stala celebritou. Ona i devět jejích kolegů dostali v Kremlu vysoká státní vyznamenání.

Chapmanová a další její kolega Michail Semenko jsou podle Figliuzziho "novou generací" ruské špionáže, která se vyznačuje znalostmi komunikační techniky a vysokým intelektem. Znají několik jazyků a nečiní jim potíže pohybovat se v podnikatelském prostředí. Jsou to podle amerického představitele lidé oproštění od stereotypů studené války, kteří se na Západě cítí "jako doma".

Plagiátorka Chapmanová

Nová generace ruských špionů už podle Figliuzziho nevyužívá zastaralé metody známé z detektivek, jako je neviditelný inkoust nebo přestrojení, peníze si nepředává z ruky do ruky a nepoužívá cizí identitu.

Chapmanová žila v New Yorku pod vlastním jménem, úspěšně podnikala, navazovala kontakty a informace řídícím agentům předávala s pomocí bezdrátových komunikačních technologií.

Její image coby bystré agentky rafinovaně čelící americké FBI ale narušili ruští blogeři. Zjistili, že ve své pravidelné rubrice v listě Komsomolskaja pravda přepsala pasáž z knihy ruského spisovatele Olega Matvejčeva Svrchovanost ducha a vydávala ji za vlastní úvahu.

Chapmanová, která po vyhoštění z USA pracuje jako šéfredaktorka ruského listu Venture Business News, přispívá do ruského tisku poměrně často.

Plagiátorství se údajně dopustila už v září, když na jedné z přednášek na petrohradské univerzitě vydávala za vlastní jinou pasáž z Matvejčevovy knihy. Sama Chapmanová obvinění blogerů nekomentovala.

autoři: Zahraničí, ČTK | 1. 11. 2011 12:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama