Prototypem ruského agenta je Anna 90-60-90, varuje FBI

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 11. 2011 12:15
Inteligentní, sexy a špičkově vybaveni. Tak FBI hodnotí novou generaci ruských špionů

Washington/Moskva - Přezdívali jí "Špionka 90-60-90", "Femme Fatale" či "Nejtajnější ruská zbraň".

Právě ona je podle zástupce ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Franka Figliuzziho předobrazem nového typu ruských agentů, kteří jsou pro výzvědnou práci v USA vybaveni špičkovou technologií a vysokou inteligencí.

Řeč je o ruské špionážní hvězdě Anně Chapmanové, kterou Američané dopadli loni.

Figliuzzi pro agenturu AP komentoval pondělní zveřejnění videozáznamu ze sledování sítě deseti ruských agentů, kteří byli loni v USA zatčeni a později vyměněni za čtyři jiné Rusy odsouzené za špionáž pro Západ.

Případ vzbudil velkou pozornost právě kvůli svůdné Chapmanové, která se později v Rusku stala celebritou. Ona i devět jejích kolegů dostali v Kremlu vysoká státní vyznamenání.

Chapmanová a další její kolega Michail Semenko jsou podle Figliuzziho "novou generací" ruské špionáže, která se vyznačuje znalostmi komunikační techniky a vysokým intelektem. Znají několik jazyků a nečiní jim potíže pohybovat se v podnikatelském prostředí. Jsou to podle amerického představitele lidé oproštění od stereotypů studené války, kteří se na Západě cítí "jako doma".

Plagiátorka Chapmanová

Nová generace ruských špionů už podle Figliuzziho nevyužívá zastaralé metody známé z detektivek, jako je neviditelný inkoust nebo přestrojení, peníze si nepředává z ruky do ruky a nepoužívá cizí identitu.

Chapmanová žila v New Yorku pod vlastním jménem, úspěšně podnikala, navazovala kontakty a informace řídícím agentům předávala s pomocí bezdrátových komunikačních technologií.

Její image coby bystré agentky rafinovaně čelící americké FBI ale narušili ruští blogeři. Zjistili, že ve své pravidelné rubrice v listě Komsomolskaja pravda přepsala pasáž z knihy ruského spisovatele Olega Matvejčeva Svrchovanost ducha a vydávala ji za vlastní úvahu.

Chapmanová, která po vyhoštění z USA pracuje jako šéfredaktorka ruského listu Venture Business News, přispívá do ruského tisku poměrně často.

Plagiátorství se údajně dopustila už v září, když na jedné z přednášek na petrohradské univerzitě vydávala za vlastní jinou pasáž z Matvejčevovy knihy. Sama Chapmanová obvinění blogerů nekomentovala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Vladimír Dbalý a další tři lidé jsou znovu obžalovaní v kauze zakázek Nemocnice Na Homolce

Státní zástupce znovu obžaloval bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a další tři lidi v takzvané třetí větvi kauzy zakázek tohoto zdravotnického zařízení. Uvedla to ČT. Znovu před soud půjde i Dbalého bývalý náměstek Michal Toběrný a Jan Valtr, který figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga. Již dříve chtěl soud stíhání zastavit, státní zástupce ale nesouhlasil.

Třetí větev kauzy spadá do období mezi lety 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Zdroj: Domácí
před 40 minutami

Dominantní kanoista Fuksa si na MS zajistil finále na 500 metrů

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Rozjížďku na 500 metrů vyhrál na šampionátu v Kodani také kajakář Jakub Zavřel, ale tam se přímo do finále nepostupovalo. Mistra Evropy z roku 2017 a letošního bronzového medailistu z ME Zavřela tak čeká v sobotu semifinále.

před 51 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy