Doktor smrt 2011: Kardiolog vymýšlel jed na černochy

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 9. 2011 15:15
Úspěšnému kardiologovi z Kapského Města nehrozí vězení, ale jen odebrání licence
Wouter Basson, archivní snímek ze září 2005.
Wouter Basson, archivní snímek ze září 2005. | Foto: Profimedia.cz

Johannesburg - V Jihoafrické republice obnovili jednání o odebrání licence lékaři Wouteremu Bassonovi. Pro jeho hrůzné praktiky, které si nezadají ani s pokusy doktora Mengeleho v Osvětimi, se mu přezdívá "Doktor smrt".

Wouter Basson v letech 1981 - 1993 působil jako šéf armádního výzkumu v oblasti biologických a chemických zbraní. Výsledky svého bádání, především nové bakteriologické a virové nákazy, zkoušel na vězních, kterým pak aplikoval experimentální léčiva.

Výzkum vedl v době, kdy v tehdejší Jihoafrické republice vládl apartheid, tedy segregace většinové černošské populace od bílé, privilegované menšiny. Bassonovým hlavním cílem bylo vyvinout vir, jenž by napadal pouze černochy.

Na rozdíl od Josefa Mengeleho Basson své pokusy nedělal za války v likvidačním táboře, ale na rozkaz důstojníků armády země, která se přes otevřenou rasistickou politiku snažila vystupovat jako demokratická a vyspělá.

Kromě toho, upozorňuje britský deník The Telegraph, vedl utajený projekt s názvem Coast, po němž zůstaly stovky mrtvých oponentů režimu. Dnes jedenašedesátiletý úspěšný kardiolog například infikoval pitnou vodu bakteriemi cholery nebo mezi gerilové bojovníky rozséval vir HIV.

Testy na vlastních vojácích

Na vojácích vlastní země pak zkoušel účinky mandraxu, extáze a slzného plynu. Při únosech zase armáda používala sedativa, které jí africký Mengele namíchal.

Tím ale smrtící výzkum nekončil. Podle jihoafrických médií rovněž pracoval na "obohacování" spotřebního zboží. Vyvíjel například cukr infikovaný salmonelou, cigarety s antraxem, čokoládu s paralyzujícími toxiny nebo whisky s obsahem herbicidů.

Tomuto lékaři přitom nehrozí vězení, dokonce ani podmínka či pokuta. Trestní případ byl totiž uzavřen už v roce 2002 a Doktor smrt byl tehdy shledán nevinným.

Obviněný ze 67 zločinů 

Obžaloba ho sice vinila ze sedmašedesáti trestných činů včetně vraždy, spiknutí, padělání lékařské dokumentace a nedovoleného nakládání s medikamenty, soud ale uznal hlavní argument obhájců, a sice že Basson výzkum a kruté pokusy prováděl na přímý rozkaz nadřízených.

Foto: Aktuálně.cz

Doktor, který působil v jihoafrické armádě až do roku 1999, tedy zůstal na svobodě a dál provozuje soukromou kardiologickou praxi v Kapském městě.

Svědomí ho netrápí. "Tu kapitolu už jsem uzavřel před dvaceti lety. Jediné, po čem teď toužím, je sloužit dál své zemi jako lékař," řekl Basson podle BBC po skončení pondělního zasedání Zdravotnické rady Jihoafrické republiky (obdoby České lékařské komory).

Obvinění označil za bezdůvodná, protiprávní, neférová a sám sebe označil za vědce, který se mimo jiné podílel na potlačení epidemie žloutenky typu A.

Zbraně prodal Kaddáfímu

Podle amerických a britských zpravodajských služeb existuje důvodné podezření, že Basson v devadesátých letech prodal výsledky některých svých výzkumů Muammaru Kaddáfímu.

Jednání o odebrání profesionální licence se táhnou už od roku 2007. Konečné rozhodnutí by mohlo padnout do konce tohoto týdne.

 

Právě se děje

Další zprávy