Washington / Laussane / Tel Aviv - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se podle očekávání postavil proti předběžné dohodě o íránském jaderném programu, k níž po vleklých vyjednáváních dospěly mocnosti v noci na pátek.
Americkému prezidentovi Baracku Obamovi během nočního telefonátu řekl, že ujednání ze švýcarského Lausanne "ohrozí přežití Izraele".
Šéf Bílého domu naopak dohodu podpořil a prohlásil, že pokud k naplnění dohody dojde, svět bude bezpečnější, jelikož "budeme schopni vyřešit jednu z největších bezpečnostních hrozeb, a to mírumilovně".
"Agrese a teror"
Cílem dohody, která má být připravena do konce června, je rozptýlit obavy Západu, že íránský jaderný program by mohl být zneužit k výrobě atomové bomby.
Výměnou za ústupky budou postupně zrušeny hospodářské sankce, kterým nyní Teherán čelí.
Podle Netanjahua dohoda oficiálně povolí íránský jaderný program a posílí íránskou "agresi a teror". Svět zároveň vybídl k většímu tlaku na teokratický režim, dokud nebude dosaženo lepšího ujednání.
Obama Netanjahuovi sdělil, že rámcová dohoda představuje výrazný posun k trvalému řešení, které Írán odstřihne od všech cest k jaderné zbrani, stojí podle agentury Reuters v prohlášení Bílého domu.
Posun v jaderných jednáních zároveň netlumí obavy týkající se "íránské podpory terorismu a výhrůžek Izraeli", uvedl také Bílý dům.
Írán má do země pustit kontrolory
Rámcovou dohodu o íránském jaderném programu přivítala Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Podle čtvrtečního ujednání by jí měl Teherán poskytnout větší přístup ke svým jaderným zařízením.
Generální ředitel MAAE Jukija Amano v prohlášení uvedl, že agentura vítá zprávu o klíčových parametrech pro konečnou dohodu. Jakmile bude dohoda dokončena, bude agentura se souhlasem své Rady guvernérů připravena plnit svou roli při ověřování toho, jak jsou opatření spojená s jadernými aktivitami zaváděna do praxe, stojí také podle agentury Reuters v prohlášení.
Pokud bude konečná dohoda skutečně uzavřena, bude íránský program omezen a pod mezinárodní kontrolou po dobu 25 let.