Brusel - Obchodní dohodu proti padělání (zkráceně nazývanou ACTA) před týdnem ověnčila česká organizace Iuridicum Remedium Cenou Velkého bratra. Ta se každoročně udílí největším narušitelům soukromí.
Několikaletá komplikovaná vyjednávání textu smlouvy byla dokončena tento týden. Dohoda se snaží ochránit práva duševního vlastnictví v rámci internetu, ale bojuje také například proti padělání zboží. Nyní míří ke schvalovacímu procesu do Evropského parlamentu. Proti dohodě se však dlouhodobě ozývají někteří europoslanci a europoslankyně.
Cenu Velkého bratra převzali zástupci Evropské komise, která dohodu vyjednávala. Jednání probíhala za přísného utajování, a to dokonce i před členy Evropského parlamentu, kteří o dohodě budou počátkem roku 2011 hlasovat.
"Nejen způsob vyjednávání, ale i samotný obsah dohody je problematický," uvedla Kateřina Hlatká z organizace Iuridicum Remedium.
Vyjednávání vedla Komise kromě dalších partnerů také se Spojenými státy. A právě s nimi utrpěla podle kritiků diplomatickou porážku.
Do dohody se jí totiž nepodařilo prosadit jednu z nejvýznamnějších podmínek - ochranu evropských zeměpisných označení (typu Olomoucké tvarůžky) na území USA.
Pro Spojené státy by taková podmínka znamenala dvě komplikace. Zaprvé by se musela stanovit zatím nepoužívaná pravidla pro ochranu zeměpisných označení. Tento typ ochrany duševního vlastnictví totiž není v USA vůbec uplatňován.
A i pokud by Spojené státy na něco podobného přistoupily, nastala by nechtěná komplikace tím, že by se musela měnit americké zákony. Legislativní změny na národní úrovni v souvislosti s dohodou ACTA v jakémkoli státě jsou ale něčím, k čemu by podle všech stran dohody nemělo dojít.
České ministerstvo je s dohodou spokojené
"Dohoda podpoří mezinárodní snahy o účelný postup proti porušování práv duševního vlastnictví. Dohoda by měla znemožnit pirátství, které podkopává zákonný obchod a rozvoj světového hospodářství," uvedla Evropská komise v tiskovém prohlášení.
České Ministerstvo průmyslu a obchodu, jehož zástupci se vyjednávání účastnili, se k dohodě vyslovuje jen pozitivně: "Dohoda ACTA byla jednou z priorit českého předsednictví a těší nás, že se blíží ke zdárnému konci. ACTA zavádí vyšší ochranu práv duševního vlastnictví, než je zaručena dohodou v rámci Světové obchodní organizace. ACTA jako první mezinárodní smlouva stanoví právní rámec pro ochranu práv duševního vlastnictví v digitálním prostředí," uvedl za ministerstvo Jiří Sochor.
"Má jít o ochranu velkých držitelů práv k audiovizuálním dílům, které samotná dohoda vymezuje jako „společenství a asociace s právním nárokem hájit práva duševního vlastnictví". Nikoli tedy o ochranu autorů, interpretů, umělců a dalších osob, které audiovizuální obsah vytvářejí - ale těch, kteří k jejich dílům drží práva," uvádí se již kritičtěji ve zdůvodnění poroty, která Evropské komisi a dohodě ACTA udělila zmiňovanou Cenu Velkého bratra.
Piráti: Dohoda by se měla shodit
Česká pirátská strana, která u nás patří k nejhlasitějším kritikům dohody ACTA, k předložené finální verzi dohody uvedla, že "byť je dnešní podoba dohody ACTA zřejmě o něco snesitelnější než dřívější verze, stále přetrvává dostatek důvodů, proč dohodu shodit ze stolu."
Pirátům kromě způsobu projednávání vadí zejména to, že dohoda vytváří prostor pro odpojování od internetu za opakované sdílení. Dohoda podle nich také chybně neodlišuje, zda uživatelé obsah pouze kopírují, nebo padělají. Za nedostatek navíc považují to, že Čína jako "největší světový padělatel" se jednání o dohodě ACTA vůbec neúčastnila.
I když se Čína na dohodě nepodílí, Ministerstvo průmyslu a obchodu vidí situaci pozitivně: "Za velký přínos považujeme posílení kontroly zboží na hranici při jeho vývozu a případném tranzitu. Padělky je tak možné při vývozu ze zemí ACTA identifikovat ještě předtím, než se dostanou na evropský, respektive český trh. Dosud jsou tato opatření mezinárodně upravena pouze při dovozu zboží," uvedl Jiří Sochor.