Do vesmíru odletěl muslim. S návodem, jak najít Mekku

man, pav
10. 10. 2007 22:25
Astronaut chce i v kosmické lodi držet ramadánový půst
Dnešní start kosmické lodi Sojuz v Bajkonuru.
Dnešní start kosmické lodi Sojuz v Bajkonuru. | Foto: Reuters

Bajkonur - Seznam zemí, jejichž občan měl tu čest podívat se na planetu Zemi z vesmírné perspektivy, se odpoledne rozšířil o Malajsii.

Na palubě ruské kosmické lodi Sojuz TM-11 odstartovala z Bajkonuru v Kazachstánu tříčlenná posádka, v níž je kromě Rusa a Američanky také malajsijský lékař Šejch Muszafár Šukor.

Loď se odpoutala od Země několik sekund po čtvrté hodině odpoledne středoevropského času.

Muslimův průvodce po galaxii

Pětatřicetiletý ortopéd zvítězil v konkursu, kterého se zúčastnilo jedenáct tisíc Malajsijců.

Stráví na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) devět dní. Muszafár Šukor slíbil, že bude-li to možné, dodrží i ve vesmíru jako pravověrný muslim postní měsíc ramadán a během dne nebude jíst ani pít.

ČTĚTE VÍCE: Začal ramadán. Noc je pro muslimy dnem

Kvůli jeho letu dokonce malajsijští islámští učenci vydali osmnáctistránkovou brožurku, jak má muslim dodržovat všechny rituály v kosmu.

Vyjde i v anglické, ruské a arabské verzi a má být k dispozici dalším muslimům, kteří se do vesmíru vydají.

Cesta do vesmíru jako byznys

Šukor nebude prvním muslimem v kosmu. Tím se stal v roce 1985 Saúd Sultan bin Salmán na palubě amerického raketoplánu Discovery.

Po návratu řekl, že s muslimskými rituály měl problémy, neboť se kvůli stavu beztíže nemohl dobře modlit a nevěděl přesně, ve kterém směru od něj se v danou chvíli nachází svatyně v Mekce.

Prvním muslimem, který letěl do vesmíru s ruskými kosmonauty, byl v roce 1987 Syřan Muhammad Farís. Šlo o akci v rámci sovětského programu Interkosmos, který umožňoval účast na zkoumání vesmíru spojencům SSSR.

První kosmonaut z Malajsie Šajch Muszafár Šukor.
První kosmonaut z Malajsie Šajch Muszafár Šukor. | Foto: Reuters

Jako první tímto způsobem cestoval na palubě sovětské kosmické lodi Čechoslovák Vladimír Remek v roce 1978.

V případě Muszafára Šukora jde o docela jiný "program" - obchodní. Za jeho cestu Malajsie Rusku dobře zaplatila kontraktem na nákup ruských vojenských letadel.

Celonárodní kosmické šílenství

Malajsie, která letos oslavila 50 let nezávislosti, bere každopádně let svého prvního "angkasawana" (malajský termín pro astronauta) do vesmíru jako otázku národní prestiže. A Šukor to dobře ví.

ČTĚTE VÍCE: Malajsii je 50. Pod make-upem se ukazují vrásky

"Vesmírná odyssea je obrovským skokem pro všechny Majsijce," cituje jeho slova, která jsou sama o sobě parafrází slavného výroku prvního muže na měsíci Neila Armstronga, malajsijský deník The New Straits Times.

Muszafár by prý pro svůj národ chtěl sehrát podobně inspirativní roli jako svého času sehrál pro Rusy první muž na orbitu Jurij Gagarin.

Proti celonárodnímu záchvatu kosmického šílenství už se však začínají zvedat i kritické hlasy.

Farish Ahmad-Noor byl hostem pražského Fora 2000
Farish Ahmad-Noor byl hostem pražského Fora 2000 | Foto: Pavel Vondra

"Pokrok se nedá měřit jen tím, kolik lidí pošleme do vesmíru nebo kolik postavíme mrakodrapů," řekl dnes v rozhovoru pro BBC Farish Ahmad-Noor, malajsijský akademik, který působí při berlínském Centru pro moderní orientální studia.

"Myslím, že kdyby se vláda mohla pochlubit podobnými úspěchy také v oblasti tolik potřebných politických reforem, byl by to opravdový důvod k oslavám pro mnohem více Malajsijců. A právem."

Podobně zdrženlivě se Noor staví ke zdůrazňování Šukorovy víry: "Myslel jsem si, že tam letí především jako vědec, ne jako muslim. Nevzpomínám si, že by ostatní astronauti dělali takový rozruch kolem toho, že jsou křesťané nebo třeba ateisté."

 

Právě se děje

Další zprávy