Česká republika se tak ocitla o krůček blíž k získání bezvízového režimu se Spojenými státy. Nejblíže k němu ale mají Poláci.
Návrh zákona teprve čeká komplikované dohodovací řízení se Sněmovnou reprezentantů, která přijala výrazně odlišné znění, kde se o bezvízovém režimu vůbec nehovoří.
Největší šanci má Polsko
Senátní kritéria zahrnují to, že země musí být členem EU, musí pomáhat USA ve válce v Iráku či Afghánistánu s jednotkou nejméně o 300 vojácích a nesmí pro USA představovat bezpečnostní riziko. Všechny podmínky by nyní splňovalo jen Polsko.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Víza vám nezrušíme, slyšel Svoboda v USA
- Amnestie nebude, imigrace se nezastaví
- Boj s migrací. Kdo se dřív unaví?
Varšava má v operacích Irácká svoboda v Iráku a Trvalá svoboda v Afghánistánu po boku USA více než požadovaných 300 vojáků.
"Pokud tam ta čísla zůstávají, tak to s prominutím vypadá jako jakýsi handl - víza za vojáky nebo za určitý počet vojáků. A to není fér," řekl ČTK český velvyslanec v USA Petr Kolář.
Nové země EU proto chtějí tlačit na Kongres, aby tuto podmínku buď zrušil, nebo do počtů zařadil i další vojenské operace, jichž se tyto státy účastní.
Hlavním problémem Latinská Amerika
Z hlediska významu imigračního zákona pro současné USA je dodatek podružnou záležitostí. Předloha má především řešit problém nezákonného přistěhovalectví a zpřísnit ochranu hranice s Mexikem.
Obecně se čeká, že při projednávání konečné verze svedou konzervativní odpůrci mírnějšího přístupu k imigraci tvrdý boj s jeho zastánci.
Slevit budou muset zřejmě obě strany, a tak je pravděpodobné, že do Bílého domu k podpisu poputuje přísnější podoba, než jakou schválil Senát. Zda vízový dodatek dohodovací řízení přežije, je zatím těžké odhadovat.
Nevyrovnaný vztah trvá
Vízový režim mezi USA a novými zeměmi EU, vyjma Slovinska, je dlouhodobě nevyrovnaný. Bývalé postkomunistické země to vnímají jako jeden z mála problémů v jejich jinak dobrých vztazích se Spojenými státy.
Zatímco Češi, Slováci a občané ostatních nových zemí EU ze střední Evropy a Pobaltí potřebují k cestám za oceán víza, Američanům k návštěvám České republiky a dalších nových členů EU stačí cestovní pas.
Až dosud se USA v odpovědích na žádosti o zrušení víz opíraly o zákon, že do bezvízového režimu lze zařadit pouze ty země, jejichž občanům americké úřady neodmítnou více než tři procenta žádostí o víza po dobu dvou let.
Americká strana vypracovala plán označovaný za cestovní mapu, v níž stanovila i další kroky. Jde mimo jiné o zavedení pasů s biometrickými údaji či o přesvědčovací kampaně, aby turisté nepřekračovali povolenou dobu k pobytu v USA a nepracovali tam načerno.