Nedaleko velvyslanectví USA v Bagdádu dopadla raketa kaťuša. Další mířily na základnu

Reuters Aktuálně.cz Reuters, Aktuálně.cz
Aktualizováno 4. 1. 2020 20:16
Do okolí velvyslanectví Spojených států v Bagdádu dopadla v sobotu odpoledne raketa kaťuša. Další dvě zasáhly iráckou leteckou základnu Balad, kde jsou umístěny americké jednotky. Ani v jednom případě nejsou hlášeny oběti.
Velvyslanectví USA v Bagdádu.
Velvyslanectví USA v Bagdádu. | Foto: Reuters

Později zasáhla jihozápadní bagdádskou čtvrť Džadríja minometná střela, která zranila pět lidí. S odvoláním na armádní činitele o tom informovala agentura Reuters.

"Několik raket bylo vypáleno na centrální náměstí, oblast Džadríji v Bagdádu a leteckou základnu Balad v provincii Saláhaddín, na níž jsou umístěny americké a irácké jednotky. Nezpůsobily ztráty na životech. Další podrobnosti ještě zveřejníme," uvádí se v prohlášení irácké armády.

Incident se odehrál v době mimořádného napětí mezi Íránem a USA, jejichž bezpilotní letoun v pátek zabil v Iráku předního íránského generála Kásema Solejmáního. Teherán v reakci slíbil odvetu.

Americká ambasáda na to reagovala výzvou všem americkým občanům, aby neprodleně opustili území Iráku a do odvolání nechodili na ambasádu, na kterou byly jen pár hodin poté vypáleny rakety. "Kvůli útokům íránských milicí na americkou ambasádu jsou všechny veřejné konzulární činnosti pozastaveny. Američtí občané by se neměli přibližovat k ambasádě," stojí ve vyhlášce. Zmíněné útoky proběhly v tomto týdnu před útokem na Solejmáního.

Podobné prohlášení podle agentury Reuters vydala proíránská skupina Katáib Hizballáh, která varuje bezpečnostní složky, aby se nepřibližovaly k americkým základnám. "Bezpečností složky musí zůstat ne méně než tisíc metrů vzdálené od amerických základen počínaje nedělí večer," citovala jejich prohlášení místní televize. 

Podle Washingtonu tato skupina minulý pátek raketami zaútočila na iráckou základnu, na níž slouží i Američané. Jeden z nich tam byl zabit. O dva dny později proto americká armáda zaútočila na pozice této skupiny v Iráku a 25 milicionářů zabila.

Představitel revolučních gard v sobotu uvedl, že Írán bude Američany trestat kdykoliv, kdy mu budou na dosah.

Solejmání velel oddílům Kuds, což je složka íránských revolučních gard odpovědná za operace mimo Írán. Některé zdroje Solejmáního označovaly za jednoho z nejmocnějších mužů v Íránu.

Spolu s ním zemřel v pátek zástupce velitele vlivných iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis a další lidé. Podle USA připravoval Solejmání útoky na americké diplomaty a vojáky na iráckém území.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy