Jak vypadá hněv: Desetitisíce Íránců pálí vlajky a volají po pomstě za smrt generála

Demonstrace po americkém útoky na íránského generála Solejmáního.
Tisíce Iráčanů přišly v sobotu na smuteční pochod za íránského generála Kásema Solejmáního, který v pátek zemřel při americkém raketovém útoku nedaleko Bagdádu. Jednoho z nejmocnějších mužů Íránu a Blízkého východu identifikovali experti jen díky prstenu, který po útoku zbyl.
Dvaašedesátiletý Solejmání byl klíčovou postavou íránských zahraničních vojenských operací a také všech zbrojních programů. Jeho likvidaci nařídil americký prezident Donald Trump poté, co Íránem kontrolované irácké milice o víkendu útočily na velvyslanectví USA v Bagdádu a na základnu irácké armády, kde působí američtí instruktoři.
Smuteční pochod naplánovaly Lidové mobilizační síly (PMF), v jejichž vedení působil  Abú Mahdím Muhandis, který byl další z obětí amerického úotku. Trasa procesí vedla z Bagdádu do šíitského posvátného města Karbalá a skončí v Nadžafu, dalším posvátném městě šíitů. Tam bude Muhandis a několik dalších lidí pohřbeno.
Podle CNN se ho zúčastnili desetitisíce lidí. Mnoho z nich je oblečených do černé, nesou irácké vlajky a prapory Lidových mobilizačních sil.
Foto: Reuters
Aktuálně.cz ČTK Aktuálně.cz, ČTK
4. 1. 2020 16:45
Tisíce často rozzlobených Iráčanů, kteří se bojí o budoucnost své země, dnes přišly na smuteční pochod za íránského generála Kásema Solejmáního. Ten v pátek spolu se členem vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdím Muhandisem a dalšími lidmi zemřel při americkém raketovém útoku nedaleko Bagdádu.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na I. P. Pavlova se srazila tramvaj s osobním autem, spoje jezdí odklonem

Dopravu v centru Prahy v okolí náměstí I. P. Pavlova komplikuje nehoda tramvaje a osobního vozidla. Dva zraněné museli hasiči z auta vyprostit, záchranáři je převezli do nemocnice. Tramvaje jezdí odklonem, omezena je i automobilová doprava. Mezi odkloněné tramvaje patří linky 4, 6, 10, 16 a 22. Na své trasy se vrátily kolem 07:45, postupně se srovnávají do jízdních řádů, uvedl dopravní podnik na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy