Jak vypadá hněv: Desetitisíce Íránců pálí vlajky a volají po pomstě za smrt generála

Demonstrace po americkém útoky na íránského generála Solejmáního.
Tisíce Iráčanů přišly v sobotu na smuteční pochod za íránského generála Kásema Solejmáního, který v pátek zemřel při americkém raketovém útoku nedaleko Bagdádu. Jednoho z nejmocnějších mužů Íránu a Blízkého východu identifikovali experti jen díky prstenu, který po útoku zbyl.
Dvaašedesátiletý Solejmání byl klíčovou postavou íránských zahraničních vojenských operací a také všech zbrojních programů. Jeho likvidaci nařídil americký prezident Donald Trump poté, co Íránem kontrolované irácké milice o víkendu útočily na velvyslanectví USA v Bagdádu a na základnu irácké armády, kde působí američtí instruktoři.
Smuteční pochod naplánovaly Lidové mobilizační síly (PMF), v jejichž vedení působil  Abú Mahdím Muhandis, který byl další z obětí amerického úotku. Trasa procesí vedla z Bagdádu do šíitského posvátného města Karbalá a skončí v Nadžafu, dalším posvátném městě šíitů. Tam bude Muhandis a několik dalších lidí pohřbeno.
Podle CNN se ho zúčastnili desetitisíce lidí. Mnoho z nich je oblečených do černé, nesou irácké vlajky a prapory Lidových mobilizačních sil.
Foto: Reuters
Tisíce často rozzlobených Iráčanů, kteří se bojí o budoucnost své země, dnes přišly na smuteční pochod za íránského generála Kásema Solejmáního. Ten v pátek spolu se členem vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdím Muhandisem a dalšími lidmi zemřel při americkém raketovém útoku nedaleko Bagdádu.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezident Zeman se setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou na informativní schůzce

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na Twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o setkání požádala ministryně. Benešová, která Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice, uvedla, že šlo o pravidelnou informativní schůzku.

"Byla jsem poslední z členek vlády po Aleně Schillerové, Kláře Dostálové a Janě Maláčové. Témata, která jsme probírali: systemizace justice, digitalizace justice a nová jmenovací etapa soudců, která se uskuteční 19. května 2021," napsala Benešová.

Benešová s prezidentem shodně veřejně prohlásili, že ve vrbětické kauze existuje více verzí než ta, která pracuje se zapojením ruských agentů tajné vojenské služby GRU. Zeman v televizním projevu hovořil o dvou verzích, podle Benešové jich je ještě více. Toto ale odmítl jak Babiš, tak i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Babiš následně navštívil prezidenta v Lánech a novinářům řekl, že Zemanovi vysvětloval, že vyšetřovací verze je skutečně jen jedna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy