Jak vypadá hněv: Desetitisíce Íránců pálí vlajky a volají po pomstě za smrt generála

Demonstrace po americkém útoky na íránského generála Solejmáního.
Tisíce Iráčanů přišly v sobotu na smuteční pochod za íránského generála Kásema Solejmáního, který v pátek zemřel při americkém raketovém útoku nedaleko Bagdádu. Jednoho z nejmocnějších mužů Íránu a Blízkého východu identifikovali experti jen díky prstenu, který po útoku zbyl.
Dvaašedesátiletý Solejmání byl klíčovou postavou íránských zahraničních vojenských operací a také všech zbrojních programů. Jeho likvidaci nařídil americký prezident Donald Trump poté, co Íránem kontrolované irácké milice o víkendu útočily na velvyslanectví USA v Bagdádu a na základnu irácké armády, kde působí američtí instruktoři.
Smuteční pochod naplánovaly Lidové mobilizační síly (PMF), v jejichž vedení působil  Abú Mahdím Muhandis, který byl další z obětí amerického úotku. Trasa procesí vedla z Bagdádu do šíitského posvátného města Karbalá a skončí v Nadžafu, dalším posvátném městě šíitů. Tam bude Muhandis a několik dalších lidí pohřbeno.
Podle CNN se ho zúčastnili desetitisíce lidí. Mnoho z nich je oblečených do černé, nesou irácké vlajky a prapory Lidových mobilizačních sil.
Foto: Reuters
Aktuálně.cz ČTK Aktuálně.cz, ČTK
4. 1. 2020 16:45
Tisíce často rozzlobených Iráčanů, kteří se bojí o budoucnost své země, dnes přišly na smuteční pochod za íránského generála Kásema Solejmáního. Ten v pátek spolu se členem vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdím Muhandisem a dalšími lidmi zemřel při americkém raketovém útoku nedaleko Bagdádu.
 

Právě se děje

před 54 minutami

Exministr spravedlnosti USA Sessions prohrál senátní primárky v Alabamě

Někdejší americký ministr spravedlnosti v administrativě prezidenta Donalda Trumpa a dlouholetý senátor Jeff Sessions prohrál v úterních senátních republikánských primárních volbách ve státu Alabama se svým protikandidátem, politickým nováčkem Tommy Tubervillem.

Za Sessionsovým neúspěchem stojí podle listu The New York Times (NYT) především fakt, že upadl do nelibosti Trumpa, ačkoliv byl v začátcích jeho prezidentské kampaně v roce 2016 jedním z jeho prvních politicky významných spojenců. 

Podle NYT je prohra pro Sessionse zřejmě koncem jeho třicetileté politické kariéry. Alabamský rodák sloužil čtyři roční období ve federálním Senátu a měl téměř jisté, že by mohl v této kariéře dále úspěšně pokračovat. V únoru roku 2017 jej Trump jmenoval svým ministrem spravedlnosti tak Sessions Senát opustil. Brzy poté se však vztahy obou politiků začaly horšit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy