Bělehrad - Filmový režisér Emir Kusturica, tenista Novak Djokovič nebo hvězda srbských telenovel Ivana Žigonová.
To jsou jen některé z celebrit, jež včera dorazily do Bělehradu, aby na demonstraci vyjádřily svůj protest proti nezávislosti Kosova.
Jejich vystoupení po boku politiků vyznělo ale spíše tragikomicky. Zatímco Djokovič mluvil jako robot a působil strojeně, asi jako na tiskové konferenci, dvojnásobný vítěz z festivalu v Cannes a autor srbských filmových epopejí Emir Kusturica se dokázal odvázat více.
"Nevěřím na mýtus Hollywoodu, ale na mýtus srbského Kosova," řekl davům Kusturica, který si na Balkán odskočil z USA, kde obhlíží lokace pro svůj nový film.
Nepřehlédněte: Kosovo je naše, vzkazuje velmocím tenista Djokovič Podívejte se na videu, co Djokovič říkal |
Ještě před vyhlášením kosovské nezávislosti ale poskytl rozhovor deníku Glas Javnosti, kde nešetřil historickými exkurzy. Čtenářům například zdůraznil, že zatímco Srbové mají nositele Nobelovy ceny, Albánci nikoliv.
"Za Srby stojí dvě a půl miliardy lidí. Politicky nás podporuje Rusko, Čína a Indie. To je celý východní svět, který se probouzí a který představuje značný faktor," prohlásil režisér, původem rodák ze Sarajeva.
Emir? Ne, Nemanja
Kusturica o sobě prohlašuje, že znovuobjevil své srbství. Před třemi lety dokonce přijal pravoslavný křest a s ním i nové jméno: Nemanja.
Na druhou stranu není Kusturica zdaleka prvním ani posledním režisérem ve státních službách.
Například jeho ruský kolega Nikita Michalkov, autor oscarového snímku Unaveni sluncem, nedávno spolupodepsal dopis, v němž umělci v zájmu blaha Ruska vyzvali prezidenta Vladimira Putina, aby ve funkci setrval ještě další období, přestože to ústava neumožňuje.