Peking - Čína se stane další zemí, jejíž bojové lodě budou hlídkovat u somálských břehů a chránit proplouvající obchodní lodě před piráty.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Liou Ťin-čchao to oznámil jen den poté, co Organizace spojených národů prodloužila a rozšířila mezinárodním jednotkám mandát k této akci.
Pro čínské námořnictvo to je vůbec první mise v takto vzdálených vodách. Z hlediska Číny jde o logický krok, protože země má v Africe velké zájmy, jejichž plnění piráti poškozují.
"Čína se aktivně zapojí do akcí proti pirátům v Somálském moři a Adenském zálivu vysláním bojových lodí," citovala Lioua agentura AP.
Začínají pirátům krušné časy?
Právě v Adenském zálivu, kterým prochází jedna z nejvytíženějších námořních tras na světě, piráti útočí nejčastěji.
V oblasti již působí lodě Severoatlantické aliance, Evropské unie, Ruska, Malajsie a Indie. Liou přitom citoval údaje Východoafrického námořního programu, organizace sídlící v Keni, že v této oblasti za poslední rok piráti napadli už tři stovky lodí.
Od ledna do listopadu letošního roku se jim útoky podařilo "zdárně" dokončit - tedy napadené lodě unést - ve čtyřiceti případech.
Za stejnou dobu oblastí proplulo téměř 1,3 tisíce čínských obchodních lodí, průměrně mezi třemi a čtyřmi denně. Z nich čelila napadení plná pětina.
Asi nejznámějším případem unesené lodi z letošního roku je ukrajinská přepravní loď Faina, která přepravovala třiatřicet tanků T-72, a také obří ropný tanker Sirius Star ze Saúdské Arábie s nákladem v hodnotě přesahující sto milionů dolarů.