Nově objevený dinosaurus vypadá jako slepice z noční můry

Petr Jemelka Petr Jemelka
21. 3. 2014 14:34
66 milionů let starý dravec má opeřené horní končetiny připomínající zakrnělá křídla, ostrý zobák a na hlavě kostnatý hřebínek.
Foto: Youtube

Pittsburgh - Ve skutečnosti je ještě podivnější, než jsme tušili, kroutí hlavou paleontologové nad zjevem nově objeveného dinosaura.

Připomíná totiž obří krvelačnou slepici. Má opeřené horní končetiny, ostrý zobák a na hlavě kostnatý hřebínek.

Respekt budí i dlouhé drápy na jeho pařátech. Také proto vědci pradávnému dravci nazvanému Anzu wyliei přezdívají "kuře z pekel".

Podobně jako dnešní ještěrky disponuje Anzu dlouhým ocasem.

Je to podivné stvoření i na dinosaura.

Podobu pravěkého živočicha se podařilo zrekonstruovat z fosilních nálezů tří nekompletních koster nalezených na území Severní a Jižní Dakoty. Kdo by si myslel, že jsou takto vzácné nálezy výsledkem dlouhotrvající mravenčí práce armády lidí, je na omylu. Většinou jde o náhodu.

Poslední kostru našel paleontolog Tyler Lyson na ranči svého strýce v Severní Dakotě. "Prostě jsme šli a najednou vidíme ze země trčet dinosauří kosti," cituje BBC šťastného nálezce.

Po několikatýdenním čištění bylo jasné, že jde o mimořádný objev. Následovalo několikaleté analyzování, skládání a porovnávání vzorků.

Žvýkal zobákem

Výsledkem je komplexní studie dosud neznámého živočicha, kterou publikoval odborný magazín PLoS ONE.

"Je to podivné stvoření i na dinosaura," uznává kurátor Národního muzea přírodní historie ve Washingtonu Hans Sues, který na studii spolu s kolegy pracoval.   

Dinosaurus Anzu wyliei.
Dinosaurus Anzu wyliei. | Foto: Youtube

Obřím a ostrým zobákem Anzu hýbal pomocí zvláštního čelistního kloubu. "Díky němu zřejmě kousal zeleninu a trhal maso," vysvětluje Sues.

Nálezy z Dakoty jsou zároveň prvním důkazem, že zástupci dinosaurů ze skupiny Oviraptorosaurů žili také v Severní Americe.

Veřejnost se teď může na vzácný exponát podívat v Pittsburghském muzeu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy