Nově objevený dinosaurus vypadá jako slepice z noční můry

Petr Jemelka Petr Jemelka
21. 3. 2014 14:34
66 milionů let starý dravec má opeřené horní končetiny připomínající zakrnělá křídla, ostrý zobák a na hlavě kostnatý hřebínek.
Foto: Youtube

Pittsburgh - Ve skutečnosti je ještě podivnější, než jsme tušili, kroutí hlavou paleontologové nad zjevem nově objeveného dinosaura.

Připomíná totiž obří krvelačnou slepici. Má opeřené horní končetiny, ostrý zobák a na hlavě kostnatý hřebínek.

Respekt budí i dlouhé drápy na jeho pařátech. Také proto vědci pradávnému dravci nazvanému Anzu wyliei přezdívají "kuře z pekel".

Podobně jako dnešní ještěrky disponuje Anzu dlouhým ocasem.

Je to podivné stvoření i na dinosaura.

Podobu pravěkého živočicha se podařilo zrekonstruovat z fosilních nálezů tří nekompletních koster nalezených na území Severní a Jižní Dakoty. Kdo by si myslel, že jsou takto vzácné nálezy výsledkem dlouhotrvající mravenčí práce armády lidí, je na omylu. Většinou jde o náhodu.

Poslední kostru našel paleontolog Tyler Lyson na ranči svého strýce v Severní Dakotě. "Prostě jsme šli a najednou vidíme ze země trčet dinosauří kosti," cituje BBC šťastného nálezce.

Po několikatýdenním čištění bylo jasné, že jde o mimořádný objev. Následovalo několikaleté analyzování, skládání a porovnávání vzorků.

Žvýkal zobákem

Výsledkem je komplexní studie dosud neznámého živočicha, kterou publikoval odborný magazín PLoS ONE.

"Je to podivné stvoření i na dinosaura," uznává kurátor Národního muzea přírodní historie ve Washingtonu Hans Sues, který na studii spolu s kolegy pracoval.   

Dinosaurus Anzu wyliei.
Dinosaurus Anzu wyliei. | Foto: Youtube

Obřím a ostrým zobákem Anzu hýbal pomocí zvláštního čelistního kloubu. "Díky němu zřejmě kousal zeleninu a trhal maso," vysvětluje Sues.

Nálezy z Dakoty jsou zároveň prvním důkazem, že zástupci dinosaurů ze skupiny Oviraptorosaurů žili také v Severní Americe.

Veřejnost se teď může na vzácný exponát podívat v Pittsburghském muzeu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy