Třítunový vegetarián. Vědce ohromil nový druh dinosaura

Jana Černá
18. 7. 2013 6:36
Kromě toho Nasutoceratops udivuje i abnormálně velkými rohy
Kostra Triceratopse
Kostra Triceratopse | Foto: Profimédia

Salt Lake City - Měl pět metrů na délku, vážil bezmála tři tuny a byl to býložravec.

Vědci z univerzity v americkém Utahu popsali zcela nový druh dinosaura, který žil před 75 miliony let v oblasti dnešní utažské pouště.

"Zcela nás ohromil. Nikdy bychom nepředpokládali, že by mohl vypadat právě takhle - v rámci jeho skupiny je to zcela abnormální," neskrýval nadšení doktor Mark Loewen.

Nový druh dostal jméno Nasutoceratops, patří do skupiny Triceratopsů. Podle paleontologů má zdaleka největší rohy a nos ze všech těchto dinosaurů.

Právě neobvyklý vzhled vysloužil tomuto čtyřnohému zvířeti jeho pojmenování. Celým jménem se nazývá Nasutoceratops titusi, což na jeho velký nos a rohy přímo odkazuje.

Vědci druh objevili už v roce 2006, přípravy na podrobný popis zachovalé fosilie ale trvaly několik let, píše server BBC News. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v publikaci Proceedings of the Royal Society B.

Nalezený exemplář pocházel z pozdního křídového období. Utažská poušť byla v té době tropickou, bažinatou oblastí. Nasutoceratops žil po boku dalších velkých býložravců.

Poušť, kde byla kostra objevena, patří k jednomu z nejvýznamnějších nalezišť v Severní Americe. Byla součástí dávného kontinentu Laramidie. Loewen podotkl, že na tomto území dochází v současné době k dalším významným objevům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy