Washington - Ministr obrany USA Robert Gates tento týden představil podobu nového armádního rozpočtu, který věnuje více peněz na vybavení do protiguerilových bojů a méně na zbraně vhodné ke klasickým válečným operacím.
Zatímco architekti válek v Iráku a Afghánistánu jako David Petraeus jsou spokojeni, jiní se domnívají, že to je chyba. A podle listu Washington Post upozorňují na libanonský Hizballáh, který je vojensky mnohem schopnější než iráčtí povstalci nebo bojovníci z Talibanu.
Revize v Pentagonu
Celá debata se vede na pozadí revize obranné americké politiky, kterou USA provádějí každé čtyři roky a která spadá i na letošek. V sázce je podle zdrojů amerických deníků celá taktika vedení válek.
Již dříve se objevily zprávy o tom, že Pentagon chce být připraven vést více válek než dvě najednou, což předpokládá strategie, která je využívána v posledních dvaceti letech. Vede se však debata také o tom, jak alokovat finance.
Pro úspěch protipovstaleckých operací se je třeba především zaměřit na lehkou techniku, trénink místních armád a policie a ochranu civilistů. Znamená to také jiný způsob výcviku amerických vojáků.
Někteří jsou přesvědčeni o tom, že se je armáda USA schopna zaměřit jak na konvenční bitvy, tak na boj proti guerilám. Další jsou však jiného názoru.
A co Hizballáh?
"Jasnou nevýhodou je, že musíte najít čas trénovat pro velké bojové operace, když se právě potýkáte s guerilovým protivníkem," řekl deníku Washington Post jeden nejmenovaný důstojník, jenž pro Pentagon analyzuje boje, které vedl Izrael s Hizballáhem v roce 2006.
Právě tato válka je na ministerstvu obrany USA podrobně zkoumána. USA byly totiž nepříjemně překvapeny tím, jak účinně byl schopen Hizballáh Izraelcům - vybaveným americkými zbraněmi - vzdorovat.
Zatímco povstalci v Iráku a Afghánistánu využívají většinou náhlých přepadení, po kterých se rychle stáhnou, Hizballáh se účastnil mnohahodinových bitev a byl také schopen odposlouchávat komunikaci mezi izraelskými jednotkami.
Jednalo se tak údajně o mnohem konvenčnější a odolnější vojenskou sílu, než na jakou byli izraelští vojáci zvyklí z bojů proti Palestincům.
Od ukončení války Pentagon podle zdrojů Washington Post poslal do Izraele nejméně tucet týmů, které vyslýchaly zdejší vojáky, a připravil několik drahých simulací, které mají prověřit, jak by byla proti takovému protivníkovi úspěšná americká armáda.
Dva proudy v Pentagonu
Podle šéfa generálního štábu pozemních vojsk George W. Caseyho není nemožné, aby se armáda najednou soustředila na konvenční i protipovstalecké operace. Něco jiného si ovšem myslí Stephen Biddle, poradce šéfa velitelství Střed Davida Petraeuse.
"Idea, že můžete dělat všechno, je prostě mylná," říká a jedním dechem dodává, že je potřeba nejprve ukončit války v Iráku a Afghánistánu a pak se soustředit na případné další operace. "Pokud jste (v Pentagonu) proti tomu, aby se armáda soustředila na konflikty nižší intenzity, kopete si hrob."
A zřejmě ví, o čem mluví. Petraeus má ve Washingtonu nyní mnohem větší slovo než Casey, kterého coby vrchní velitel nahradil v Iráku na počátku roku 2007. Na rozdíl od Caseyho se mu pak podařilo zemi stabilizovat.
S Caseym si příliš nerozuměl ani hlavní tvůrce úspěšné strategie a jeho někdejší zástupce Ray Odierno, který velení v Iráku převzal po Petraeusovi.