Bombaj - Davy lidí v ulicích, girlandy květin, bulvární novináři na každém rohu, touha se "alespoň dotknout". Indická Bombaj ve čtvrtek ve velkém slavila Oscary, které získal snímek Milionář z chatrče, natáčený v jenom z mnoha set místních přístavů chudiny. A v centru dění byli dětští hrdinové, kteří se sotva vrátili z Hollywoodu.
V ulicích Bombaje si děti musely připadat jako už hotové celebrity.
Cestu z letiště jim vyklízela ozbrojená policie, na šestici capartů dohlíželi bodyguardi. Kamery zabíraly jejich tváře, smějící se do objektivů, mávající ruce, věnce z měsíčků a růží na krku, pozdravy.
Když se novináři snažili protlačit blíž, příbuzní si děti vysadili na ramena, nebo je vytáhli na střechy aut, aby mohl tenké hlásky slyšet každý. A nikdo je neumačkal.
"Bylo to prostě úžasné. Amerika byla úžasná," chrlila ze sebe Rubina Ali. Osmiletá dívenka hrála mladou Latiku, hrdinku z filmu, který získal osm Oscarů. Mezi nimi i ten pro nejlepší snímek a nejlepšího režiséra.
"Zamilovala jsem si tam pizzu. A lidé jsou tam hrozně krásní... Jsem ráda, že už jsem doma, ale do Ameriky bych se ráda vrátila," říkala, stěží zakrývajíc vzrušení.
Nadšený byl i Ayush Khedeka, který si ve filmu zahrál postavu mladého Jamala - hrdinu, který vyhraje nejen televizní soutěž, ale i lásku. "Koupil jsem tam mamince a sestře náušnice a taky čokolády pro spolužáky," vypočítával.
Ve slumu Garibnagar, který byl kulisou filmu, zas dobrých pět stovek lidí oslavovalo Azharuddina Ismaila, který ve filmu hraje mladého Salima, bratra hlavního hrdiny.
Lidé ze sousedství obklopili Ismailův dům - přístřešek z dehtovaného plátna bez postele - jen aby si mohli zážitky osmiletého chlapce vyposlechnout.
"Vypadá teď mnohem hezčí než dřív," myslela si Asma Rafiq Khan, čtyřiadvacetiletá sousedka. "Vidět taková místa, to člověka změní."
A to je jisté. Indické úřady už poté, co nízkorozpočtový snímek zasypala sprška nejslavnějších filmových cen, přislíbily několika dětským hercům nová obydlí.
Ali momentálně bydlí v nejlacinějším "hotelu" v tom samém slumu, kde žil - a žije - Ismail. Tedy uprostřed smetiště a téměř na trase hlučné železnice. Poblíž vede otevřená kanalizace. Ani jedno z dětí nemá doma tekoucí vodu.
Ve světě z toho byl poprask. Vždyť film, jehož náklady spolkly pouhých 15 milionů dolarů, už vydělal jen v Severní Americe 100 milionů dolarů.
Až do Oscarů na tom v Indii nikomu nezáleželo. Naopak. Místní média i politici se předháněli v tom, kdo ostřeji vyjádří, jak moc vylíčená bída slumů poškozuje dobré jméno Indie.