Ukrajinci napadli sídlo vlády, bojují za dohodu s EU

24. 11. 2013 16:21
Jedná se o největší protest od "oranžové revoluce".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martin Novák

Kyjev - Desetitisíce lidí se v neděli v Kyjevě zapojily do demonstrace "Za evropskou Ukrajinu", kterou zorganizovaly tři hlavní ukrajinské opoziční strany na protest proti zastavení integrace s Evropskou unií.

Po mítinku na centrálním kyjevském náměstí se demonstranti přemístili k sídlu vlády, kde část z nich napadla hlídkující policisty kameny a láhvemi se zápalnou směsí. Policie odpověděla obušky a slzným plynem.

Podle očitých svědků na sídlo vlády zaútočilo několik set lidí, jimž se postavilo kolem dvou set těžkooděnců. Centrum a okolní ulice byly podle agentury Unian plné dýmu, vchody do vládní budovy blokovaly zátarasy. K útočníkům promluvil opoziční vůdce Arsenij Jaceňuk a vyzval je, aby "nepodléhali provokacím policie". Plánovaný pochod k rezidenci prezidenta pak dav protestujících odvolal.

Vláda zastavila integrační proces

Incidentu předcházela pokojná demonstrace, kterou několik dní připravovala ukrajinská opozice. Shromáždění se podle médií stalo největším protestem od "oranžové revoluce" v roce 2004, která vynesla k moci prozápadní reformátory Viktora Juščenka a Juliji Tymošenkovou.

Zahraniční novináři odhadují počet účastníků demonstrace na 50 tisíc, organizátoři a některá ukrajinská média hovoří o více než dvojnásobku. Na mítinku promluvila k demonstrantům dcera vězněné Tymošenkové Jevhenija a vedoucí představitelé opozičních stran Vlast, UDAR a Svoboda. Evropské náměstí se zcela zaplnilo, demonstranti se shromáždili i ve většině okolních ulic.

Ukrajinská vláda ve čtvrtek překvapivě oznámila, že zastavuje přípravu k podpisu smlouvy o přidružení k EU. Dokument, který Kyjev s Bruselem dojednával dlouhé měsíce, měl být podepsán příští týden na summitu Východního partnerství v litevském Vilniusu.

Zastavení integračního procesu, s nímž vláda Mykoly Azarova spojuje i rozšíření obchodních vztahů s Ruskem, vyvolalo na Západě rozčarování a v opozičních kruzích šok. Moskva ukrajinské rozhodnutí přivítala.

Do Kyjeva se podle agentury Unian už v noci sjížděly autobusy s demonstranty z velkých ukrajinských měst. V řadě z nich ale policie pod různými záminkami přepravě demonstrujících bránila. Ve městě Mykolaiv na jihu země anonymní telefonát oznámil, že v autobusech vyjíždějících z města jsou uloženy trhaviny. V samotném Mykolaivě vydal soud na žádost radnice předběžné opatření, jímž veškeré demonstrace až do konce roku zakázal.

Demonstrace jsou dnes hlášeny kromě Kyjeva i ze Lvova, Charkova, Užhorodu, Dněpropetrovska, Doněcka a dalších ukrajinských měst.

Demonstranti chtějí demisi premiéra

"Uzavře-li Janukovyč Ukrajině evropskou cestu, je třeba ho bez váhání smést z politické mapy Ukrajiny a už bez něj rozhodnout o evropském osudu země," vzkázala demonstrantům vězněná expremiérka Tymošenková. "Čekat od diktátora svobodu, kterou by dal národu dobrovolně, je naivní. Nečekejte, nedoufejte, neproste. Jednejte a vyhrajte!" uvedla v prohlášení, které přečetla její dcera Jevhenija.

Jaceňuk na shromáždění oznámil, že skupina opozičních politiků odcestuje příští čtvrtek na summit do Vilniusu, aby povzbudila naději na vstup Ukrajiny do Evropy. Vyzval zároveň evropské státníky, aby vůči Ukrajině zrušili vízovou povinnost. "Chceme, aby každý Ukrajinec směl vyjet do Evropy bez víz. Otevřete hranice, bude to reálný krok k evropské integraci," prohlásil Jaceňuk.

Účastníci demonstrace schválili rezoluci, v níž požadují demisi premiéra Azarova "za zradu národních zájmů země" a svolání mimořádné parlamentní schůze, která by přijala zákony potřebné k podpisu asociační smlouvy. Pokud budou úřady tyto požadavky ignorovat, bude opozice žádat rozpuštění parlamentu a vypsání nových voleb. Janukovyče demonstranti vyzvali, aby propustil Tymošenkovou, obnovil integrační proces a podepsal smlouvu o přidružení k EU.

Podle listu Ukrajinska pravda zorganizovala hlavní vládní Strana regionů v některých regionech své vlastní akce, zaměřené naopak na podporu vládního rozhodnutí o přerušení evropské integrace. V Kyjevě podobnou demonstraci zorganizovalo mládežnické křídlo Strany regionů, očekává prý účast až 10 tisíc lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy