Čína dobyla Měsíc. Nefritový králík úspěšně přistál

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 14. 12. 2013 16:35
Čína se po Rusku a USA stala třetí zemí, jež dokázala poslat sondu na jiné těleso.
Měsíc. Chtějí tam Číňané těžit?
Měsíc. Chtějí tam Číňané těžit? | Foto: Reuters

Peking - Na Měsíci v sobotu bezpečně přistál čínský modul s lunárním robotickým vozítkem Nefritový králík, informovala čínská státní televize.

Čína se tak stala po Spojených státech a Rusku třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj stroj. Šlo o první měkké přistání na Měsíci od roku 1976, kdy tam dorazila sovětská sonda Luna 24.

Poté, co modul přistál ve 14:12 SEČ podle plánu na měsíčním povrchu v oblasti zvané Duhová zátoka, zazněl v řídícím středisku v Pekingu velký potlesk. Práce techniků ale zdaleka nekončí. Robotický rover z modulu vyjede v noci SEČ, zhruba osm hodin po přistání. Obě jednotky se přitom navzájem vyfotografují.

Úkolem Nefritového králíka bude focení povrchu, sbírání geologických vzorků a spekuluje se také o tom, že by mohli mít Číňané v úmyslu ověřit, zda by se na Měsíci daly těžit nerostné suroviny.

Šestikolový Nefritový králík (čínsky Jü-tchu), o jehož názvu rozhodlo internetové hlasování, je vybaven kromě sady fotografických přístrojů i dvěma mechanickými rameny, s jejichž pomocí může vyvrtávat vzorky lunární půdy. Je schopen zdolat třicetistupňové stoupání a pohybovat se rychlostí 200 metrů za hodinu.

Energie získávaná prostřednictvím solárních panelů by měla vozítku vystačit alespoň k tříměsíčnímu zkoumání povrchu Měsíce.

Další krok ambiciózního programu

Kde přesně zlatavé vozítko se šesti koly a slunečními panely připomínajícími křídla dosedne, Číňané do poslední chvíle neprozradili. Nakonec se potvrdil předpoklad expertů, že přistane v Duhové zátoce (Sinus Iridium).

Duhová zátoka je totiž podle odborníka NASA Marka Robinsona, který se podílel na misi Lunar Reconnaissance Orbiter, nejvhodnějším místem pro pojíždění. A to má Nefritový králík v plánu. Za hodinu by měl ujet až 200 metrů. Zvládne i kopce do 30 stupňů náklonu.

Takhle sonda startovala.
Takhle sonda startovala. | Foto: Reuters

Přistání bylo mimořádně složitým manévrem, který mohla zhatit i maličkost.

"Přistání je stále nejrizikovější částí letu. Největší výzvou stále zůstává bezpečně přistát na povrchu," potvrdil čínské televizi Sü Jen-sung.

Dobývání Měsíce je dalším krokem ambiciózního čínského vesmírného programu. Po někdejším Sovětském svazu a po Spojených státech se v roce 2003 stala Čína teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu kolem Země člověka.

Kolem roku 2017 se Čína chystá vypustit k Měsíci sondu, která by měla dopravit na Zemi vzorky měsíčních hornin. Celý projekt je přípravou na vyslání prvního čínského kosmonauta na Měsíc, což Peking plánuje zhruba na rok 2020.

 

Právě se děje

Další zprávy