Bagdád - Dlouho očekávaný den, který možná rozhodne o budoucím vývoji v Iráku, nastal.
Prvního října přestávají být milice Sahwa, složené z bývalých sunnitských povstalců, placeny Spojenými státy a přecházejí pod iráckou vládu řízenou šíitskými stranami.
V posledních týdnech přitom z Iráku přicházely znepokojivé zprávy. Mezi jednotlivými členy milic vznikaly konflikty, irácká armáda proti nim na severu země a v Bagdádu podnikla několik operací a začleňování příslušníků Sahwa do bezpečnostních složek neprobíhá zdaleka tak rychle, jak premiér Núrí Málikí slíbil.
S neklidem se na následující dny dívají i Američané, kteří iráckou vládu tlačili ke změně přístupu.
"Jejich úloha skončila"
"Je pravda, že jsme znepokojeni, protože jsme (vojensky) Sahwa vycvičili, a pokud zjistí, že nic nemají, můžete si představit důsledky," řekl agentuře jeden z amerických důstojníků působících v Tikrítu, rodišti Saddáma Husajna.
Právě transformace bývalých sunnitských povstalců v Sahwa alias Rady probuzení (Awakening councils) či také Syny Iráku (SOI) je považována za jednu z největších příčin poklesu násilí v Iráku v loňském a letošním roce.
Irácká vláda tvrdí, že se postará o všechny členy milic. Mají být placeni údajně půl roku, než "dostanou práci". Dvacet tisíc z nich má být přijato do bezpečnostních složek.
"Část Sahwa přejde do irácké policie a armády a zbytek se zaměstná jinde. V boji proti teroristům pracovali dobře, jejich úloha ale skončila. Rozhodl o tom parlament," řekl Aktuálně.cz sunnitský poslanec iráckého parlamentu Husajn Džuburí.
Povstání může opět zesílit
Podle vyjádření dalších činitelů však administrativa spoléhá na to, že nová pracovní místa vytvoří ekonomický růst, což nesvědčí o systematickém plánu. Na rekvalifikace bývalých členů milic byla údajně uvolněna částka jeden milion dolarů, tedy pouhých deset dolarů na jednoho.
Znepokojení vyjadřují nejen vůdcové Sahwa, kteří předpovídají, že by kvůli nedostatku peněz mohli jejich podřízení začít hledat finanční zdroje opět u Al-Káidy. Varoval i sunnitský irácký viceprezident Tárik Hašimí.
"Vláda je velmi váhavá a bojím se, že pokud budou tyto skupiny a jednotlivci frustrováni, mohli by změnit svůj přístup a místo boje s Al-Káidou a terorismem jim znovu nabídnout bezpečné útočiště, jako to dělali v minulosti," citoval ho britský deník Guardian.
Za "znepokojivé" označila pomalé začleňování milic do bezpečnostních složek také zpráva Pentagonu, která dorazila do Kongresu právě v úterý prvního října.