Budapešť - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová zaslala maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi dopis, v němž vyjádřila znepokojení nad směrem, kterým se ubírá maďarská demokracie. Informovala o tom agentura MTI. V posledních měsících je to již poněkolikáté, co USA komentovaly politickou situaci v Maďarsku.
Maďarský list Népszabadság na svém webu napsal, že Clintonová v dopise vyjádřila svůj postoj k "systematickému odstraňování demokratických institucí v Maďarsku". Mimo jiné vyslovila obavy o nezávislost justice a svobodu médií a vyjádřila pochyby o novém církevním zákonu. V dopise také kritizovala rozhodnutí úřadů, které odebraly budapešťské frekvence opoziční komerční stanici Klubradio a převedly je na zcela novou rozhlasovou stanici.
Americké velvyslanectví v Budapešti podle MTI odmítlo potvrdit existenci dopisu s tím, že ambasáda neposkytuje informace o diplomatické komunikaci ministerstva zahraničí. Velvyslanectví ale zároveň uvedlo, že USA již několikrát vyjádřily obavy ohledně sporných reforem v této středoevropské zemi.
Orbánův mluvčí Péter Szijjártó spekulace médií potvrdil. Uvedl, že Clintonová dopis zaslala před Vánocemi a že v něm "v podstatě sdělila totéž, co již dříve učinila ústně".
Clintonová při červnové návštěvě Budapešti prohlásila, že rozhodující je, aby byly zaručeny dělba moci, transparentní politika a svoboda médií. Při této příležitosti také vyzvala vládu v Budapešti, aby se zasadila o nezávislost soudnictví.
Podobně jako Clintonová i velvyslankyně USA v zemi Eleni Kounalakisová opakovaně kritizovala reformní snahy Orbánova kabinetu. Naposledy tak učinila počátkem prosince v listu Magyar Nemzet.
Velké obavy se v posledních měsících vynořují v souvislosti s pochybnostmi, zda Orbánova vláda respektuje principy právního státu. Protesty a výhrady doma i v zahraničí, včetně Evropské unie, vyvolal například nový mediální zákon, který podle svých kritiků umožňuje státu kontrolovat obsah zpravodajství a může sloužit k cenzuře protivládních hlasů.
Maďarský ústavní soud před týdnem zrušil zákon o církvích a některé části zákona o médiích a trestním stíhání, protože odporují ústavě a mezinárodním dohodám. Anulovaný církevní zákon schválili maďarští poslanci v červenci, doposud ale nevstoupil v platnost. Kabinet již avizoval, že připraví nové znění.